مدت زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پرورش تفکر کارآفرینی در کودکان: تفکر خلاق، شناسایی منابع و فرصت ها

کارآفرینی را می توان سیستمی تعریف کرد که طی آن راه ها و ایده های جدید با توجه به منابع موجود جهت خلق فرصت های کسب و کار ترکیب می شوند. شناسایی فرصت ها و منابع در دسترس یکی از اصول اصلی در کارآفرین شدن کودکان است.

امروزه در کشور ما و همچنین در سراسر جهان، مردم نه تنها برای تامین نیاز های اصلی خودشان بلکه برای غلبه بر چالش ها، حل مشکلات و ایجاد فرصت ها برای خودشان و دیگران در تلاشند.

شناسایی منابع و فرصت ها در کارآفرینی

شناسایی فرصت ها به این معنی است که بتوانید و مایل هستید با کمترین امکانات بیشترین بهروری را داشته باشید. به عبارت دیگر کودکان بتوانند راه حل های مبتکرانه ای برای مشکلات براساس آنچه در دسترس است پیدا کنند، بدون اینکه بخواهند از کمبود منابع دلسرد شوند.

به عنوان مثال می توان موارد زیر را بیان کرد:

مشکل: من توپ فوتبال ندارم.

راه حل مبتکرانه: پیراهن یا جورابی را حلقه کرده و با نخ گره بزنید!

مشکل: کمرم از نشستن تمام روز درد می گیرد.

راه حل مبتکرانه: چند جعبه را روی هم بگذارید و یک میز ایستاده درست کنید.

مشکل: من سس برای ساندویچم ندارم.

راه حل: گوجه فرنگی را برش دهید و از آن به جای سس استفاده کنید.

شناسایی منابع موجود و نمونه سازی

در مواردی از کارآفرینی که نیاز است نمونه اولیه ساخته شود نیاز به شناخت منابع موجود بسیار با اهمیت می شود. ایجاد یک نمونه اولیه به کارآفرینان این امکان را می دهد تا ایده های اولیه خود را قبل از صرف وقت و هزینه های اضافی برای محصول نهایی، با کمترین روش بررسی و آزمایش کنید.

دختری یازده ساله به نام ماکایلا می خواهد یک عروسک سازگار با محیط زیست درست کند که پیام هایی را در مورد اهمیت حفاظت از محیط زیست به کودکان انتقال دهد. او برای این کار باید کمی خیاطی یاد بگیرد و پیام های زیست محیطی اش را به گونه ای بسازد که هزینه و وقت زیادی نبرد.

ساخت عروسک سازگار با محیط زیست

در نتیجه او از مهارت خود برای ایجاد نمونه اولیه استفاده می کند. او از جوراب های استفاده شده خود کمک گرفته و داخل آنها را با موادی که قبلا در خانه داشت پر کرده و سپس انتهای آنها را دوخت. پیام های محیط زیستی خود را نیز با استفاده از کامپیوتر شخصی اش ضبط و آماده کرد.

نمونه اولیه ای که ماکایلا ساخته است به او این امکان را می دهد که بتواند ایده خود را آزمایش کند و آن را به روشی ملموس و بدون نیاز به صرف وقت و هزینه زیاد برای انجامش، با دیگران به اشتراک بگذارد.

سه روش برای تقویت تفکر خلاق کودکان

۱- به قدرت تخیل کودکان احترام بگذارید.

اجازه دهید کودکان تخیل خود را به کار گیرند و سپس تصور و باور کنند. در چنین شرایط فکری یک جعبه خالی می تواند به یک کشتی غول پیکر و یک حوله به یک شنل تبدیل شود

این نمایش تخیلی پایه و اساس استفاده از اشیا را به طرز مبتکرانه ای بالا می برد و کنجکاوی و خلاقیت کودکان را تقویت می کند.

ایجاد کسب و کار توسط کودکان

۲- ایجاد یک مکان کار واقعی

لازم نیست این فضا دقیقا یک فضای کار واقعی باشد. می توانید حتی این مکان را با کمک رول های دستمال توالت، جعبه های خالی غلات و چسباندن آنها به وسیله فویل و نوار چسب و سایر اقلام شروع کنید. به کودکانتان این امکان را بدهید که بتوانند راحت سوالات خود را مطرح کنند و مسائل را به چالش بکشند. باید دائما این سوالات را با خود مرور کنند: آیا می توانند یک اسباب بازی، یک بازی، یک اختراع جدید از چیزهای دیگر ایجاد کنند؟

۳- در انجام کارها محدودیت اعمال کنید.

برای انجام هر کاری توسط کودکان محدودیت زمانی قائل شوید و از آنها بخواهید در زمان کمتری آن فرآیند را انجام دهند. یا یک ماده یا شی را که در طول فرآیند مورد نیاز است را حذف نمایید. به عنوان مثال می توانید از فرزند خود بخواهید اتاقش را بدون جارو، جارو بکشد یا شام را بدون استفاده کردن از دستانشان سر میز شام بیاورند. به عنوان پبشنهاد بعدی می توانید تنها به آنها ۵ دقیقه فرصت دهید تا بعد از صرف شام کاملا ظرف ها را بشویند.

در محدودیت ها تدبیر و تفکر خلاق شکل می گیرد!

منبع:

https://venturelab.org/mindset-of-the-month-resourcefulness

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست