مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

نکات ضروری برای پرورش کودک متعادل

فهرست محتوا پنهان

گاهی اوقات برنامه ریزی های دیوانه کننده و مشاغل سخت می تواند باعث شود که ما احساس کنیم به عنوان والدین وظیفه حداقلی خود را در فرزند پروری انجام می دهیم. یک چک لیست ساده و آسان براساس سلسله مراتب مازلو نیازهای شما را برای نگه داشتن تان در مسیر رشد سالم و شاد فرزندتان فراهم می کند. در این مقاله به شما یاد می دهیم چه نکاتی را می توانید رعایت کنید تا در تربیت فرزند خود به عنوان کودکی متعادل مؤثر باشید.

تعریف کودک متعادل

کودکان با یک سری ویژگی ها و اطلاعات به دنیا می ایند، این اطلاعات شامل زیبایی، دقت، مدیریت، سلامت جسمی و جنسی، دقت، منطق و … است. همه کودکان به عنوان توانایی بالقوه این خصوصیات را دارند و نیازی نیست چیزی از بیرون به آنها بدهیم. پایه و اساس همراه کودک به دنیا می آید، توانایی را لازم نیست به آنها بدهیم فقط کافی است مهارت را به کودکان آموزش دهیم.

منظور از کودک متعادل، کودکی است که تمام جنبه هایش رشد کند. خیلی خوب است کودک به شکل دایره آرام آرام رشد کند واین دایره ها هر چه گسترده
شود بهتر است. مهم این است که از شکل دایره خارج نشود.برای اینکه کودکی متعادل پرورش دهیم، باید یک روش شناخته شده داشته باشیم ؛ یک رویکرد پرورش کودک که در ادامه برخی روش های تربیت کودک متعادل را آورده ایم.

روش های تربیت کودک متعادل چیست؟

با خود تمرین کنید که صحبت های مثبت را تشویق کنید.

از فرزندان خود بخواهید لیستی از افکار مثبت و امیدبخش را یادداشت کنند، جنبه هایی از  زندگی شان را که برای آنها مهم است و یا مربوط به اهدافی است که دوست دارند برآورده کنند. تقویت افکار مثبت نه تنها با افکار و گفتگوهای منفی مبارزه می کند بلکه با گذشت زمان باعث افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و همچنین با وجود اینها باعث دستیابی به چیزهای بزرگ می شود!

برای تربیت کودک متعادل، خوشحال بودن را دنبال کنید.

آیا تا به حال روزهایی داشته اید که با بیدار شدن از خواب احساس استرس و ناامیدی کنید؟ در این روزها که روحیه بدی دارید بقیه اهل خانه نیز دچار این حال بد می شوند. باید بدانید که این حالت تصادفی نیست. تحقیقات گسترده نشان داده است که کودکان به معنای واقعی کلمه حال خود را از حال والدین خود تأثیر می گیرند. اگر خوشحال باشید آنها نیز خوشحال می شوند. این بدان معنی است که برای خود وقت بگذارید و در مورد خطاها و لغزش ها خود خیلی سختگیر نباشید و نسبت به آنها با دید مثبت بنگرید.

وعده های غذایی را کنار هم بخورید.

خوردن منظم وعده های غذایی کنار خانواده نه تنها برایتان این زمینه را فراهم می کند تا با فرزندان خود صحبت کنید بلکه به آنها نیز انرژی لازم برای ساختن بقیه روزشان را نیز می دهد.

بهترین پیشنهاد این است که در زمان هایی که فرصت دارید کنار هم باشید، از خانواده خود را بخواهید که در زمان صرف غذا از گوشی های خود جدا شده و کنار هم بنشینید و غذا میل کنید. هر چند ممکن است به دلیل مشغله والدین و یا زمانی که فرزندان در مدرسه می گذرانند این امکان فراهم نباشد که زمان ناهار یا صبحانه را در کنار هم باشید، اما سعی کنید حداقل یک وعده غذایی را هر روز با هم بخورید.

غذا خوردن کنار هم مزیت های فراوانی را به همراه دارد از جمله می توان به آموزش و یادگیری مهارت های مهم زندگی، اجتماعی و همچنین اهمیت پیوند خانوادگی و حفظ آن اشاره کرد.

اختصاص دادن وقت خود به گوش دادن  فعالیت های روزانه کودکتان و به اشتراک گذاشتن اتفاقات روز خود با فرزندانتان نشان می دهد که شما برای افکار آنها ارزش قائل هستید و همراهشان لذت می برید.

ثابت قدم، سازگار و استوار باشید.

کودکان وقتی بدانند قرار است چه اتفاقی بیفتد، چه زمانی یک اتفاق می افتد و یا دلیل اتفاق افتادن امور چیست؛ احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهند داشت.

برنامه های قابل پیش بینی، قوانین منظم و ثابت، انتظارات واضح و قابل درک، همچنین تشویق به بحث های آزاد و صادقانه، تأیید و تصدیق کردن، با تمام دقت و فعالانه گوش دادن، توجه کامل و مثبت مکرر، گذراندن وقت با هم و ارائه عشق بی قید و شرط همه به کودک نشان می دهد که شما او را دوست دارید و برای شما مهم و ویژه هستند.

هر چیزی را که می گویید باید آن را نیز معنا کنید و در عمل نشان دهید، اینکه در زمان خاصی باید بخوابند و یا پیامدهای اقدام نکردن به آن را می دانند. ثبات در واقع امنیت و راحتی را برای کودکان مهیا می کند.

پرورش کودکی متعادل

کودکان را به انجام رفتار های مثبت تشویق کنید.

برای آنکه افراد در بزرگسالی آداب اجتماعی مهم را رعایت کنند باید از همان کودکی آموزش این مفاهیم را به آنها آغاز کرد. آنها باید از کودکی بیاموزند که به بزرگتر ها و افراد دارای مقام اجتماعی بالاتر احترام بگذارند.

با استفاده از این الگو آنها یاد می گیرند در بزرگسالی در برخورد با افراد مسن، نیروی انتظامی، اعضای خانواده، معلمان و مربیان و هر کسی که با آنها در ارتباطند مؤدب و خوش برخورد باشند. از بحث در مورد بزرگسالان در مقابل کودکان خودداری کنید.

اجازه دهید بچه ها بچگی کنند و مجبور نباشد همه مسائل بزرگسالان را بشنوند. مسائل مربوط به امور مالی، اختلافات زناشویی، مشکلات مربوط به زندگی را در خلوت خود و دور از حضور کودکان مطرح کنید. با این کار زمانی که کودکان در جریان فعالیت های بزرگسالان قرار نمی گیرد، احساس امنیت بیشتری خواهند کرد.

قرار های تعیین شده خود را حفظ کنید.

نظافت دندان، ویزیت پزشک و حتی درمان در صورت لزوم به کودکان این احساس را می دهد که امنیت و مراقبت آنها حفظ شده است. در ضمن عمل به قرار های از پیش تعیین شده در ایجاد عادت های بهداشتی و مراقبتی بسیار مؤثر است.

بیش از حد برای کودکان برنامه ریزی نکنید.

درست است که کودکان انرژی زیادی دارند و می توانند از پس خیلی از فعالیت ها برآیند، اما گاهی اوقات آنقدر روی موفقیت آنها متمرکز می شویم که ممکن است اینکه آنها از انجام فعالیت های متعدد خسته می شوند را از یاد ببریم. خیلی از فعالیت هایی که برای کودکان در نظر گرفته می شود، اضافی است. زمانی که کودکان بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند از هر فرصتی برای تخطی استفاده می کنند. در این مواقع آنها واکنش هایی از خود نشان می دهند که عبارتند از :

واکنش هایی استرسی می تواند شامل علائم جسمی مانند دل درد، سردرد، سرماخوردگی مکرر و همچنین تغییرات رفتاری مانند عصبانیت، خوردن زیاد یا کم غذا، وابستگی بیش از حد، مشکلات خواب، کابوس یا وحشت شبانه، اضطراب، انزوا، افسردگی، گریه، از دادن تمرکز و حتی بازگشت خیلی مسائل حل شده آنها مانند خیس شدن تخت و .. نیز باشد.

در خانه از لحن مثبت استفاده کنید.

نسبت به مسائل کار، همسایگان، مدرسه و … در خانه واکنش نشان ندهید. برای آنها در نقش یک الگو باشید تا بیاموزند چگونه مسائل زندگی را به طور جدی کنترل کنند و در شرایط سخت از پس مسائل برآیند.

 به فرزندتان بگویید دوستشان دارید.

حتی اگر آنها بزرگ شده اند و طوری رفتار می کنند که گویی از شما متنفرند یا حتی اگر فکر می کنید آنها به خاطر تمام فداکاری ها و کارهایی برایشان انجام داده اید باید بدانند که شما دوستشان دارید، باز هم گفتن دوستت دارم را دریغ نکنید.

پرورش کودک متعادل و فعال

می توانید برای کودکانتان این فرصت را فراهم کنید که با ثبت نام در فعالیت های جدید و مهیج، استعدادهای خود را کشف نمایند. شرکت در انواع لیگ های ورزشی، هنر، موسیقی، کلاس های بازیگری و … به طور واقعی توانایی های منحصر به فرد کودکان را پرورش می دهد. در نظر داشته باشید شرککت در همه کلاس ها ممکن است از ظرفیت کودکان خارج باشد سعی کنید متناسب با توانایی و استعدادشان آنها را به سوی کلاس های فوق برنامه سوق دهید.

پاداش تلاش، نه عملکرد

برنده شدن در جایگاه اول بسیار خوب است، اما آنچه بیشتر اهمیت دارد دیدن تلاش کودکان است زمانی که صد درصد تلاش خود را برای یک پروژه یا سرگرمی می گذارند، حتی اگر رتبه اول را در آن کسب نکنند.

تمام سعی خود را به کار ببرید و به آنها اطمینان دهید که تلاش آنها را نه حتی فقط در زمان پیروزی بلکه در تمام زمان های دیگر نیز می بینید و برای آن ارزش قائل هستید.

 روحیه شوخ طبعی را در اطراف خودتان تقویت کنید.

بدیهی است هنگامی که مانند بچه ها کوچک می شوید و لحظات حتی کوچکی را مثل همسالانشان با آنها می گذرانید استرس، اضطراب و هر چیزی که ذهنتان را مشغول کرده است، کاهش می یابد. در واقع به این عملکرد می توان مانند یک دارو و روش درمانی نگاه کرد که دارای مزایای طولانی مدت روانشناختی است. کودکانی که والدینشان شوخ طبعی را ترغیب می کنند، خودجوش و برقراری ارتباط راحت تر هستند، این دسته از کودکان به راحتی نظرات و ایده های جدید را درک کرده و می پذیرند و همچنین می توانند در تمام جنبه های زندگی شادی را پیدا کنند.

برای کودکانتان هدف مشخص کنید.

انسان ها در هسته و وجود اصلی خود، هدف محور هستند. دادن هدفی قابل دستیابی به کودکان و ستایش و تشویق آنها به دلیل وجود آن، اعتماد به نفس و عزت نفس شان را افزایش داده و آنها را ترغیب می کند تا کارهای جدید را امتحان کنند.

وظیفه والدین در تربیت بچه ها

به فرزندتان یاد دهید که چگونه عذرخواهی کنند.

ایجاد حس همدلی و مسئولیت شخصی در تربیت کودکی سالم و اجتماعی بسیار مهم است. نظر روانشناسان و نتایج تحقیقات انجام شده بر روی کودکان نشان می دهد که دو کودکی که هر دو با همسال خود درگیری داشتند، کودکانی که از آنها عذرخواهی شده بود، بیان می کردند نسبت به طرف مقابل احساس بخشش بیشتری دارند و آن ها را فرد بهتری می دانستند. به طور کلی، عذرخواهی صادقانه هنگامی فرد متوجه اشتباه خود شده و آن را درک کرده منجر به فروتنی و تعامل اجتماعی بهتر نیز می شود.

به کودکان متناسب با سن شان مسئولیت بدهید.

شاید اجازه دادن به کودکان برای اینکه تصمیمات بزرگتر بگیرند یا در مورد علاقه مندی ها، نحوه کنترل تعارضات و حتی لباس پوشیدن خودشان تصمیم بگیرد در  ابتدا سخت باشد اما این کار به آنها حس هویت می دهد. آزاد گذاشتن ولی از دور مراقب شان بودن به آنها این امکان را می دهد تصمیمات بزرگسالی را در مراحل بعدی زندگی تمرین کنند و با سختی کمتری این کار را انجام دهند.

کمک به دیگران را به طور عملی نشان دهید.

همراه داشتن فرزندان خود برای تهیه یا تحویل غذا به طور داوطلبانه به افراد نیازمند، مراقبت از افراد مسن یا سایر پروژه های اجتماعی آگاهی آنها را نسبت به نیازهای دیگران افزایش می دهد. همدلی مفهومی است که تنها می توان از طریق تعامل با دیگران آموخت.

استعداد‌ های منحصر به فرد کودکتان را پرورش دهید.

همه کودکان یک ورزشکار یا نابغه نیستند، هر کودک یک اعجوبه موسیقی و یا یک هنرمند نیست بلکه هر کودک در انجام کاری مهارت دارد. به جای تربیت آنها برای فعالیت هایی که به نظر شما می تواند در طولانی مدت به آنها کمک کند به آنچه به آن علاقه دارند و نسبت به آن مشتاقند هدایتشان کنید و به آنها اجازه دهید رویاهای خود را دنبال کنند.

نتیجه گیری

دراین مقاله برخی از ویژگی هایی را که می توان برای تربیت کودک متعادل به کار برد معرفی کردیم؛ برای پرورش کودک متعادل باید به تمام جنبه های استعدادی کودک توجه شود و به عنوان والدین باید با صبوری و حمایت آنها را برای آینده غیرقابل پیش بینی پرورش دهیم.

منابع

https://www.katymagazineonline.com/

کتاب کودک متعادل از محمود سلطانی

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست