مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نقش خانواده در مسیر شغلی کودکان

انسان چون موجودی اجتماعی است، به وسیله شغل رابطه اجتماعی با دیگران را محقق می­ سازد و از طریق انجام وظایف شغلی می ­تواند مورد تایید دیگران قرار بگیرد. داشتن شغل برای افراد این فرصت را فراهم می ­آورد تا ضمن این که خود را جزیی از جامعه محسوب می ­کنند، در مقام ارزیابی خود نیز برآیند تا توانایی­ ها و مهارت­ ها و حتی محدودیت­ های خود را بشناسند. در این مقاله سعی می کنیم نقش بسیار مهم خانواده را در مسیر شغلی کودکانشان مطرح کنیم.

نقش شغل در آینده افراد

هر فرد شاغل بخش اعظم اوقات زندگی خویش را به فعالیتی در قالب یک شغل مشغول است که در نتیجه آن، خود را فردی مفید برای جامعه می داند و این احساس رضایت مندی می ­تواند یکی از جنبه ­­های مهم سعادت او باشد. « شغل، سرمایه سعادت و خوشبختی است » فرد با داشتن شغل از استقلال بیشتری برخوردار می­ گردد، زمینه بروز خلاقیت­ های او فراهم می ­­شود و شأن و منزلت اجتماعی کسب می ­کند. « انسان در اثر کارش به حکم این که نیازی از دیگران بر طرف می­کند در مقابل دیگران احساس شخصیت می­ کند » حضرت علی( ع )

با این اوصاف هنگامی که افراد با میل و رغبت شغل خود را انتخاب می­ کنند و در آن وظایف محوله را انجام می­ دهند کارایی آنان بیشتر شده و نقش سازنده آنان در جامعه مشخص ­تر می­ گردد.

نقش خانواده در مسیر شغلی کودکان

تصمیم گیری در مورد شغل آینده کودکان- دکا

تصمیم­ گیری درباره انتخاب شغل یکی از موضوعاتی است که هر فردی در زندگی اجتماعی با آن مواجه است. در دنیای  امروزی بسیاری از مشاغل نیاز به کسب مهارت دارند که این خود متأثر از عوامل گوناگونی است. از طرفی تفاوت­ های فردی نیز مسأله انتخاب شغل را پیچیده ­تر کرده است .

« معمولا  انسان چیزی را برمی­ گزیند که به آن علاقه مند است » برای انجام انتخابی مناسب، علاوه بر آگاهی از استعدادها، علایق و توانایی­ های افراد، شناخت زمینه­ ها و شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ضرورتی عقلانی است.

از آن جایی که یکی از هدف ­های آموزش و پرورش، هموار کردن مسیر تصمیم ­­گیری شغلی دانش آموزان می باشد، می ­طلبد که برنامه ­های هدایت تحصیلی و شغلی آنان براساس رغبت­ های دانش آموز و نیاز ها و امکانات تهیه و تنظیم گردد. از این طریق است که دانش‌آموزان قادر خواهند بود از توانایی و استعدادهای خود حداکثر استفاده را به عمل آورند، و از سلامت روانی و افزایش کارآیی برخوردار گردند. تصمیم گیری افراد برای انتخاب شغل تحت تأثیر عوامل متعددی است که خانواده یکی از آنها است.

نقش خانواده در انتخاب شغل آینده کودکان

چون خانواده نخستین محیط اجتماعی است که فرد در آن قرار می ­گیرد، در تکوین اندیشه­ ها، احساسات و به طور کلی شخصیت فرد نقش اساسی دارد، به عبارتی« تجربیات ناشی از شرایط عینی خانواده اصول، افکار، ایده ­ها، و جهت­ گیری ­های فرزندان را مشخص می ­کند »  لذا در خانواده توجه به موارد زیر ضرورى به نظر مى‌رسد:

۱. آغاز بلوغ و ورود به دورهٔ نوجوانى را در ظهور تمایل و گرایش به سوى انتخاب رشته و شغل مؤثر مى‌دانند و سنین ۱۵-۱۴ سالگى را اغلب آغاز شکفته‌شدن رغبت‌ها، استعدادها، بویژه استعدادهاى خاص ذکر مى‌کنند.

۲. در شناخت علایق و توانمندى‌هاى فرزندان، باید از فنون و روش‌هاى مختلف کسب اطلاع، استفاده نمود.

۳. به اصل تفاوت‌هاى فردى در فرزندان از نظر هوش، استعداد، علاقه، انگیزه، پیشرفت تحصیلى و … توجه نمود و هر فرزند را به تناسب ویژگى‌هایش یارى نمود و از وى انتظار داشت.

۴. با توجه به اینکه ارائهٔ اطلاعات تحصیلى و شغلى از دورهٔ ابتدایى ضرورت دارد، باید از ابتدا با برانگیختن حس کنجکاوى دانش‌آموزان نسبت به مؤسسات آموزشى و دنیاى حرف و مشاغل و سپس پاسخگویى به پرسش‌هاى آنان، زمینهٔ کسب اطلاعات لازم را فراهم نمود.

۵. لازم است پیوند بین تحصیل، کار و زندگى و خدمت به مردم را از کودکى در دبستان و سپس در دوره‌هاى تحصیلى بعد براى فرزندان مطرح نمود و دانش‌افزایى و کار کردن را به عنوان یک ارزش براى بقاء و ادامهٔ حیات فرد و جامعه مورد تأکید قرار داد.

۶. لازم است از طرق ممکن فرزندان را به نقش و اهمیت هر رشتهٔ تحصیلى و یا اطلاحات حرفه‌اى و شغلى آگاه گردانید و آنان را به تفکر و بحث در مورد انتخاب رشته و شغل تشویق نمود.

۷. لازم است از طریق ارتباط با اولیاى مدارس و مشاوران، با توانمندى‌ها و محدودیت‌هاى فرزند یا فرزندان خود آشنا شد و به هنگام راهنمایى تحصیلى و شغلى آنان از این اطلاعات استفاده کرد.

۸. باید از فشار و تحمیل رشتهٔ تحصیلى یا شغل به فرزند یا فرزندان جداً خوددارى کرد و در صورت وجود تفاوت نظر از مشاوران و دیگر مراجع ذى‌صلاح کمک گرفت.

۹. لازم است به کمک اولیاى مدارس و مشاوران دورهٔ متوسطه، در برنامه‌ریزى تحصیلى و شغلى فرزندان، به تناسب اطلاع و نیاز وارد شد و از شکست و یا ضعف تحصیلى آنان به موقع جلوگیرى نمود.

۱۰. لازم است مدارس متوسطه، در برنامه‌هاى آموزش خانواده به بحث در مورد ویژگى‌هاى رشته‌هاى تحصیلی، ضوابط انتخاب رشته، وضعیت بازار کار و اشتغال، امکانات تحصیلى در رشته‌هاى فنى و حرفه‌اى بپردازند و خانواده‌ها در این نوع برنامه‌ها شرکت نمایند تا بتوانند فرزندان خود را در انتخاب رشته و شغل آگاهانه راهنمایى کنند.

۱۱. با توجه به اینکه نمره‌هاى درسى بیشترین سهم را در انتخاب رشتهٔ تحصیلى دارد، لازم است والدین از طریق ارتباط با مدرسه و بررسى وضعیت تحصیلى و کارنامه‌هاى فرزندان خود، زمینه را براى پیشرفت تحصیلى آنان بیش از پیش مساعد گردانند.

۱۲. نظر به اینکه انتخاب رشته و ادامهٔ تحصیلى موفقیت‌آمیز در یک رشتهٔ تحصیلى و یا ادامهٔ کار در یک شغل به عوامل متعددى بستگى دارد، والدین لازم است در کمک به فرزندان در این زمینه، از تقلید و چشم و هم‌چشمى جداً خوددارى نمایند.

۱۳. با توجه به اینکه وضعیت پدران و مادران در ایران، در شهر و روستا، از نظر سطح تحصیل و نوع شغل متفاوت مى‌باشد، لازم است محاسن و محدودیت‌هاى شغل والدین براى فرزندان، به صورتى واقع‌بینانه مطرح گردد.

۱۴. از آنجا که کشور ما به نیروهاى انسانى کارآمد در سطوح مختلف مهارت در بخش‌هاى کشاورزی، صنعت و خدمات نیاز دارد، فراهم کردن زمینهٔ تحصیل در رشته‌هاى فنى و حرفه‌ای، یک ضرورت است. به ویژه آنکه بررسى وضعیت دانش‌آموزان در دورهٔ متوسطه نشان مى‌دهد که در سال تحصیلى ۷۶ – ۷۵، حدود ۱۷% در رشته‌هاى فنى و حرفه‌اى و بقیه در رشته‌هاى نظرى تحصیل کرده‌اند. لذا علاوه بر برنامه‌ریزان آموزش و پرورش، پدران و مادران نیز در این زمینه نقش مهمى دارند.

۱۵. تأکید بر یادگیرى حرفه‌هاى مختلف جامعه براى زیستن، کسب درآمد و اشتغال و گذراندن دوره‌هاى کارآموزى در بخش دولتى و خصوصى و استفاده از اوقات فراغت دانش‌‌آموزان در حرفه آموزی، از مواردى است که باید پدران و مادران در مورد فرزندان خود توجه نمایند.

۱۶. بیان شرح حال مردان و زنان موفق در امر تحصیل و یا کار و تولید و رموز توفیق آنان، به ویژه در مورد خوداشتغالى در زمینه‌هاى فنی، حرفه‌ای، ارزش دادن به کار و تولید و صنایع‌دستى و … نیز از جمله اقداماتى است که لازم است توسط والدین، مسؤولان مدارس متوسطه و مراکز کاریابى اشتغال صورت گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست