مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

آموزش سواد مالی به کودکان

اگر به فرزندان خود یاد ندهید که چگونه پول خود را مدیریت کنند شخص دیگری این کار را انجام خواهد داد! این خطری نیست که بخواهید از آن بگذارید! در
این مقاله به شما خواهیم گفت چگونه فرزندان خود را به آرزوی اصلی خود برسانید و آنها را برای پیروزی در هر سنی تربیت کنید. ۱۳ روشی که می تواند به شما کمک کند سواد مالی را به راحتی به کودکان و نوجوانان خود آموزش دهید را در این مقاله معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

چگونه به کودکان پیش دبستانی و مهد کودک سواد مالی را آموزش دهیم؟

از یک شیشه شفاف برای پس انداز استفاده کنید.

استفاده از قلک برای آموزش پس انداز کردن ایده بسیار خوبی است، اما به بچه ها تصویری از پس انداز کردن نمی دهد. وقتی از یک شیشه شفاف استفاده می کنید، آنها می توانند رشد پول را ببینند. مثلا دیروز ده هزار تومان داشتند و امروز یازده هزار تومان! با آنها در مورد افزایش پولشان و چیزهایی که می توانند با آن بخرند ایده پردازی کنید.

قلک های شیشه ای

 با مثال آموزش دهید.

بنا به مطالعه ای که در دانشگاه کمبریج انجام شد، نشان می دهد که عادت های پولی در کودکان تا ۷ سالگی شکل می گیرد. کودکان با چشمان کوچکشان در حال تماشای شما هستند، زمان هایی که برای خرید یا خوردن شام با هم بیرون می روید آنها با نهایت حواس به شما توجه می کنند و متوجه پرداخت پول از سوی شما می شوند. زمانی که در مورد پول با همسرتان مشاجره می کنید آنها این موضوع را نیز متوجه می شوند. از آنجایی که آنها با تمام حواس به شما و کارهایتان توجه می کنند شما به عنوان والدین هوشمند باید الگوی سالم و درستی را برای آموزش غیرمستقیم در نظر داشته باشید. اگر در این سن درست آموزش ببیند احتمالا تا زمان پیری از آن پیروی خواهند کرد و ملکه ذهنشان می شود.

 به آنها نشان دهید داشتن چیز هایی که دوست دارند، هزینه دارد.

این جمله تکراری که معمولا والدین به فرزندانشان می گویند که ” پسرم/دخترم قیمت آن اسباب بازی صد هزار تومان است” کافی نیست تا آنها متوجه ارزش و مقدار هزینه ای که باید برای آن اسباب بازی پرداخته شود، بشوند، بلکه  باید کارهای دیگری انجام دهید. به آنها کمک کنید مقداری پول از قلک خود خارج کنند و آن را با خود به فروشگاه ببرند و بابت چیزی که دوست دارند پول را به صورت فیزیکی به صندوقدار بدهند. همین عمل ساده تأثیر بیشتری نسبت به یک سخنرانی پنج دقیقه ای خواهد داشت.

چگونه به دانش آموزان مقطع ابتدائی و متوسطه اول در مورد پول آموزش دهیم؟

به آنها نشان دهید فرصت ها هزینه دارند

فرزندمان باید بداند ” اگر این بازی ویدئویی را بخرد، پس دیگر پول خرید کفش را نخواهد داشت.” در این سن، بچه ها باید تصمیمات را بسنجند و نتایج احتمالی آن را درک کنند.

حق مأموریت دهید، نه کمک هزینه

به بچه های خود پول برای نفس کشیدن ندهید! بابت کارهایی که در خانه انجام می دهند مانند بردن سطل زباله، تمیز و مرتب کردن اتاقشان، نگهداری از خواهر و یا برادر کوچکتر و … به آنها حق مأموریت پرداخت کنید. این سیستم به بچه های شما کمک می کند بفهمند که پول بدست می آید و اینطور نیست که هر زمان نیاز داشتند از طرف خانواده به آنها تعلق می گیرد.

از خریدهایی که همراه برانگیختن احساسات است، پرهیز کنید.

” مامان یه لباس پیدا کردم خیلی زیباست و من دوستش دارم! اونو برام می خرید؟”

این جمله ها و مشابه آن برایتان آشنا به نظر می رسد؟ این گروه سنی واقعا می دانند که چگونه با تحریک احساس و برانگیختن برای انگیزه خرید استفاده کنند. به ویژه زمانی که از پول شخصی دیگر قرار است برای برآوردن آن استفاده کنند. به جای تسلیم شدن در این مواقع، به فرزند خود یادآور شوید می توانند از طریق حق مأموریت سختکوشی برای پرداخت آن استفاده کنند!

اهمیت دادن به دیگران

هنگامی که فرزندتان شروع به کسب درآمد اندک می کند، به آنها علاوه بر نحوه بدست آوردن پول، کمک کردن به همنوع را هم بیاموزید. آنها می توانند موسسه خیریه و یا هر شخص و مکانی که به آن اعتماد دارید را انتخاب نموده و هر ماه مبلغ کمی را به آنجا کمک نمایند. در  نهایت آنها با این کار متوجه خواهند شد که نه تنها این کار بر زندگی کسانی که پول را دریافت می کند تأثیر گذار است، بلکه بر دهنده پول نیز تاثیر خواهد گذاشت. این یکی از ویژگی های اصلی کارآفرینان آینده است یعنی روحیه کمک به همنوع و همدردی کردن

آموزش مسئولیت پذیری به کودکان

چگونه به فرزندان نوجوان خود قناعت کردن را بیاموزیم؟

 قناعت کردن را آموزش دهید.

وقتی نوجوانان سرگرم فضا های مجازی هستند، احتمالا وقت زیادی را به تماشای زندگی دیگران خواهند گذراند و در هر ثانیه که آنلاین هستند در حال برجسته کردن بخشی از زندگی دوستان، خانواده و حتی غریبه ها هستند. این در حقیقت سریع ترین راه برای ایجاد دام مقایسه است و ممکن است شما جملاتی مشابه این موارد را از آنها بشنوید:

” بابا، والدین امیرحسین برای او یک ماشین آخرین مدل خریده اند! چرا من نباید چنین ماشینی داشته باشم؟”

” مادر، این دختر در مدرسه ده میلیون برای تولد خود خرج کرده است، من هم همچین تولدی می خواهم!”

قناعت از قلب شروع می شود. با فرزند خود صحبت کنید که ماشینتان هنوز هم خوب است و می تواند به راحتی نیاز خانواده را برآورده کند.

و اینکه به دخترتان بگویید با هزینه کم و ایده های خلاقانه هم می توان یک تولد به یاد ماندنی و باشکوه برگزار کرد.

و این موارد را به صورت عملی به آنها نشان دهید و اجازه دهید که این موارد را درک کنند.

 مسئولیت حساب بانکی را به خودشان بسپارید.

اگر مراحل بالا را تا کنون به فرزند خود آموزش داده اید اکنون در سن نوجوانی باید بتوانید مسئولیت یک حساب بانکی کوچک را به آنها بدهید. با این کار مسئولیت مدیریت پول در سطح بالاتر به آنها واگذار می شود. این عمل فرزندتان را برای آینده و حساب بانکی بزرگتر آماده خواهد کرد.

 آموزش سواد مالی تنها برای آماده کردن کودکان و نوجوانان برای بزرگسالی نیست. بسیاری از مسائل مالی که فرزندانمان در بزرگسالی با آنها مواجه خواهند شد، باید در سنین پایین و در مدارس آموزش داده شود.

 برای زمان دانشگاه خود پول پس انداز کنند.

نوجوانی بهترین زمان پس انداز پول برای دانشگاه است. اگر فرزندتان قصد کار در یک کار تابستانه را دارد باید بخشی از آن ( یا بیشتر) را بردارد و در حساب دانشگاه خود پس انداز نماید. همچنین بخشی از پول هایی که در موقعیت های مختلف ممکن است بدست آورد بهتر است در این حساب پس انداز شود.

با بودجه بندی آشنا شوند.

باید بپذیریم که گوشی تلفن همراه به عضو جدانشدنی نوجوان ما بدل شده است، در نتیجه می توان از این مسئله بهترین استفاده را کرد و از فرزند خود بخواهید یک برنامه بودجه بندی ساده را در گوشی های همراه خود نصب نمایند. در واقع الان زمان آن است که نوجوان خود را به بودجه بندی درآمد عادت دهید حتی هر چقدر هم که کم باشد. آنها باید در حالی که هنوز زیر سقف شما هستند، اهمیت برنامه ریزی برای پول خود را یاد بگیرند.

سرمایه گذاری را به آنها آموزش دهید.

نوجوانان خود را در سنین پایین با اهمیت سرمایه گذاری آشنا کنید و به او یاد دهید چگونه می تواند سرمایه گذاری کند و به یک سرمایه گذار زیرک تبدیل شود! و در این راه همراه او باشید.

به آنها کمک کنید تا بفهمند چگونه پول بدست آورند.

نوجوانان شما وقت آزاد فراوانی دارند.تعطیلات تابستانی، تعطیلات زیاد بارش برف و … اگر نوجوان شما می خواهد پول به دست آورد به او کمک کنید در این فرصت ها کسب درآمد کند، یا در این زمان ها در جایی مشغول به کار شود و یا برای خودش کاری راه اندازی کند.

این بهترین موقعیت است که به آنها کمک کنید کارآفرین شوند، امروز آسان تر است نوجوان شما کسب و کار خود را راه اندازی کنند و سود خود را به دست آورد.

نتیجه گیری

اجرای بسیاری از این روش ها ممکن است برای شما به عنوان والدین بسیار سخت باشد، اما مطمئن باشید در صورت تحمل سختی موقت شاهد موفقیت چشمگیر فرزندتان در آینده خواهید بود. دنیا به سرعت در حال تغییر کردن است پس باید روش های تربیتی نیز تغییر کنند و کودکان خود را برای آینده تربیت کنیم و پرورش دهیم.

source: https://www.daveramsey.com/blog/how-to-teach-kids-about-money

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست