مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

دوره کارآفرینی کودکان

دوره کارآفرینی برای کودکان یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که باید در برنامه درسی مدارس گنجانده شود. کارآفرینی تنها به معنای تقسیم دانش آموزان به چند گروه برای انجام یک سری فعالیت های خاص نیست؛ بلکه به معنا آن است که به دانش آموزان فضا و منابع مورد نیازی که آنها برای داشتن تفکر سریع، خلاقانه و حل کننده مشکلات بودن نیاز دارند، داده شود.

آموزش کارآفرینی به کودکان برای تربیت و پرورش دانش آموزانی که می خواهند در آینده فارغ التحصیل و وارد دنیا واقعی شوند بسیار مهم است و نه تنها با این آموزش ها می توانند به عنوان کارآفرین موفق درون سازمانی برای شرکت های دیگر کارکنند بلکه توانایی تفکر سریع، خلاقانه و راه اندازی شرکت و کسب و کاری برای خود را نیز دارند و با تبدیل شدن به یک مشاور مستقل باعث ایجاد اشتغال و امرار معاش دیگران نیز می شوند.

دلایل و مزایای ضرورت آموزش کارآفرینی به کودکان

سیستم آموزش و پرورش باید روش پرورش افراد با نگرش صرفا سفارش گیرنده و دستور پذیر بودن را متوقف کند. به جای آن بر پرورش نگرش و تفکر کارآفرینانه در کودکان تمرکز کند.

والدین وقتی فرزندانشان کارآفرینان جوانی هستند که می توانند خوب فکر کنند و برای مشکلات راه حل بدهند، بسیار احساس خوشحالی می کنند. این دسته از والدین  نسبت به آینده فرزندانشان اطمینان خاطر خواهد داشت. بنابراین برای اینکه شاهد این احساس در تمام والدین باشیم آموزش و پرورش با آموزش کارآفرینی به کودکان می توانند نقش مهم و تأثیرگذاری داشته باشد.

ما به مدارسی نیاز داریم که خواستار گنجاندن سر فصل های آموزش تفکر کارآفرینی در برنامه درسیشان باشند، مدارسی با تمرکز بر آموزش تفکر و مهارت کارآفرینی به کودکان که به آن‌ها در شناخت کافی از موضوعات کمک ‌کند. گنجاندن موضوع کارآفرینی به عنوان بخشی از برنامه آموزشی برای هر کودک ضروری است تا از مزایای رشد و طرز فکر کارآفرینی بهره‌مند شود. این برنامه تنها برای چند دانش‌آموز منتخب نیست که خودشان یادگیری کارآفرینی را انتخاب می‌کنند، به این سبب که والدین آن‌ها آگاه و روشنفکر هستند.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا باید مدارس و سایر مراکز توسعه دهنده و موسسات آموزشی دارای برنامه آموزش کارآفرینی به کودکان با هدف پرورش طرز تفکر و مهارت های آنان باشند که در ادامه به تفصیل این موارد را بیان می کنیم:

آماده کردن کودکان برای آینده

کاملا روشن است که هیچ یک از ما نمی دانیم آینده چگونه خواهد بود و چه جایگاهی خواهد داشت، دوره کارآفرینی برای کودکان آنها را در واقع برای زمان های نامطمئن آینده آماده می کند. آینده می تواند کاملا نامشخص و غیرقابل پیش بینی باشد. همانطور که ما درگیر دوره های مختلف اقتصادی و فناوری هستیم تجربه های تحول آفرینی پی در پی نیز در حال رخ دادن است. در نتیجه، در حالی که دانش آموزان در دنیایی مملو از بسیاری از عدم اطمینان و پیچیدگی ها فارغ التحصیل می شوند، دوره تفکر کارآفرینی به آنها کمک می کند برای آینده نامطمئن آماده شوند.

پرورش تفکر خلاق در کودکان

دوره کارآفرینی علاوه بر اینکه به کودکان می آموزد که خارج از چارچوب فکر کنند به آنها کمک می کند استعداد ها و مهارت های ویژه خود را نیز پرورش دهند. تفکر خارج از چارچوب در واقع به آنها کمک می کند تا در هنگام بروز مشکلات به چندین راه حل بیندیشند و راه های مختلف را برای رسیدن به هدف امتحان کنند. این کار شور و شوق آنها را برای رسیدن به هدف افزایش می دهد. قابل ذکر است دانش آموزان با طرز تفکر کارآفرینی و رشد تمایل دارند متفاوت از دیگران بیندیشند و عمل کنند.

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

ما باید به عنوان والدین یا  معلم شرایطی را فراهم کنیم تا دانش آموزان نسبت به خودشان احساس اعتماد به نفس و اطمینان کنند. داشتن اعتماد به نفس می تواند تا حدی تاثیرگذار باشد که به آنها کمک کند بتوانند دنیا تسخیر کنند!

زمانی که کارآفرینان در اوایل مسیر کاری خود هستند به دست آوردن اعتماد به نفس در مورد کاری که انجام می دهند ممکن است دشوار باشد، اما برای افرادی که در مدرسه تفکر کارآفرینی به او آموزش داده شده است این امر بسیار آسان تر است. اعتماد به نفس کارآفرینان را ترغیب می کند ریسک پذیر باشند و همانطور که روشن است ریسک پذیری یکی از عوامل حیاتی و اساسی کارآفرین بودن است.

ایجاد شغل در جامعه

آموزش کارآفرینی باعث توسعه، ایجاد و خلق فرصت های اقتصادی متعدد برای سطوح مختلف مردم می شود و به جای تکیه صرف بر روی شغل، بچه ها از طریق آموزش این دوره ها، یاد می گیرند که مشکلات را حل کنند، برای خودشان ثروت آفرینی کنند و همچنین باعث ایجاد اشتغال برای دیگران شوند.

ایجاد فرصت های بهتر برای پرورش

در سیستم آموزشی سنتی، کودکانی که دارای پایه ضعیف تری هستند، شانس و فرصت موفقیت را به مرور از دست می دهند. اما دوره کارآفرینی برای کودکان، نه تنها امکان رشد بالقوه فرصت ها را برای آنها فراهم می کند بلکه سبک و مسیر زندگی بسیاری از مردم محروم را نیز متحول می کند.

ارتقا مهارت ها و استعداد ها

کارآفرینی به ارتقا  مهارت ها و استعداد هایی کمک می کند که ممکن است این مهارت ها در کلاس های معمولی مورد تشویق قرار نگیرند. همچنین دانش آموزان را تشویق می کنند تا اشتباه کنند!!! و از اشتباهات خود درس بگیرند و تجربه کسب کنند بر خلاف فضای کلاس های عادی که اشتباه کردن در آنها جایی ندارد و کار مورد تاییدی تلقی نمی شود.

ترویج احساس خوب بودن

کارآفرینی با آموزش ایجاد خوداشتغالی به دانش آموزان سبب ارتقا و ترویج احساس خوب اجتماعی و مالی می گردد و در نتیجه باعث می شود این افراد زندگی بهتری را برای خود ایجاد نمایند

اهمیت کارآفرینی - دکا

افزایش انعطاف پذیری

کارآفرینی به دانش آموزان کمک می کند در صورت بروز چالش ها و عدم قطعیت ها انطعاف پذیری خود را در مقابل آنها افزایش دهند. این موضوع بسیار مهم است زیرا در راهی که یک کارآفرین طی می کند نیازمند عزم و اشتیاق برای موفقیت علی رغم تمام چالش هایی است که ممکن است وجود داشته باشد.

در حقیقت، بحران کووید ۱۹ ثابت کرد که چه اندازه AQ از IQ و EQ مهم تر است. کودکان امروز باید یاد بگیرند چطور با مشکلات مقابله کنند.

IQ ( ضریب هوشی ) آزمون سنجش هوش است که حافظه، تفکر تحلیلی و توانایی ریاضی را اندازه گیری می کند. EQ (ضریب هوش هیجانی) به عنوان مجموعه ای از مهارت های بین فردی، خود تنظیمی و ارتباطی شناخته می شود.  اما AQ ( ضریب سازگاری ) هوش نحوه مقابله با سختی ها و مشکلات است. AQ شامل انعطاف پذیری، کنجکاوی، شجاعت، مقاومت و مهارت حل مسئله نیز است.

افزایش استقلال کودکان

کارآفرینی به بچه ها کمک می کند که از پس زندگی خودشان بر بیایند و برای کار به دیگران وابسته نباشند.

ارتقا مهارت های نرم

کارآفرینی به ترویج آموزش مهارت های نرم در مدارس کمک می کند. چیزی که معمولا نادیده گرفته می شود. برخی از این مهارت های نرم به جوانان کمک می کند پس از فارغ التحصیلی در دنیای بیرون به خوبی امر معاش کنند. سیستم آموزشی چنان بر تحصیلات دانشگاهی و موفقیت در آن متمرکز است،که فراموش می کند در نهایت پس از فارغ التحصیلی این مهارت های نرم است که جوانان به آن نیاز دارند.

آموزش شناسایی مشکلات و فرصت ها

کارآفرینی نه تنها به دانش آموزان می آموزد که چگونه مشکلات را حل کنند بلکه چگونگی شناسایی مشکلات و یا حالت بهتر آن شناسایی فرصت هایی را که دیگران آنها را مشکل می بیند را نیز انتقال می دهد.

در یک محیط کلاس معمولی، مساله توسط یکی از دانش آموزان بیان می شود . سپس برای راه حل آن دانش آموزان دیگر جواب ارائه می دهند. اما در دنیای واقعی فردی وجود ندارد که مشکلات را برای ارائه راه حل بیان کند زیرا مشکلات و مسائل به صورت غیر منتظره رخ می دهند. این موضوع به بچه‌ها این توانایی را می‌دهد که مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و به راه‌حل‌ها فکر کنند.

استقلال مالی

آموزش کارآفرینی به کودکان کمک می کند که در همان سال های اولیه زندگیشان به یک کارآفرین جوان تبدیل شوند به این معنی که کودک تا حدودی می تواند به کاهش بار مالی والدین  کمک کند زیرا بچه هایی که به عنوان کارآفرین کسب درآمد می کنند می توانند برخی از هزینه های شخصی خود را پوشش دهند و حتی به موسسات خیریه نیز کمک مالی کنند. این دوره ها همچنین به آنها کمک می کند تا عادت های ارزشمندی مانند مدیریت مالی، پس انداز، سرمایه گذاری و زندگی بدون قرض و وام را داشته باشند.

دلایل آموزش کارآفرینی به کودکان - دکا

نتیجه گیری

با توجه به تمام شرایطی که بیان شد و با در نظر داشتن تحولات گسترده جهان امروز لازم و ضروری است که کودکان در سنین پایین و در مدارس مهارت های کارآفرینی را بیاموزند. مرکز آموزش و توسعه مهارت های کارآفرینی دکا دانش آموز کارآفرین در دوره های حضوری، مجازی و آنلاین خود مهارت های ضروری و اساسی کارآفرینی را به کودکان پیش دبستان تا دبیرستان می آموزد.

source:https://medium.com

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست