مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

مهارتهای کارآفرینی: تعریف و مثالها

اگر فردی بخواهد کارآفرین شود، چندین مجموعه مهارت ضروری وجود دارد که می تواند برای موفقیت به عنوان یک فرد کارآفرین در خود پرورش دهد. مهارت های سخت مانند مهارت های فنی و مالی که برای مدیریت یک تجارت بسیار مهم هستند. علاوه بر این، مهارت های نرم مانند مهارت های ارتباطی و رهبری می توانند پیشرفت شما به عنوان یک کارآفرین را تضمین کنند.

در این مقاله ما به بررسی مهارت های کارآفرینی، نحوه توسعه آنها و چگونگی برجسته سازی مهارت های کارآفرینی خواهیم پرداخت، ولی در ابتدا باید بدانیم منظورمان از مهارت های کارافرینی چیست؟

مهارت های کارآفرینی چیست؟

مهارت های کارآفرینی می تواند طیف گسترده ای از مجموعه مهارت های مختلف مانند مهارت های تکنیکال، مهارت های رهبری کردن، مدیریت، تجارت و تفکر خلاق را در بر بگیرد. از آنجایی که مهارت های کارآفرینی را می توان در بسیاری از نقش های مختلف شغلی و صنایع به کار برد، در نتیجه توسعه مهارت های کارآفرینی می تواند به معنای توسعه چندین نوع مجموعه مهارت باشد. به عنوان مثال، برای داشتن یک کسب و کار موفق، ممکن است لازم باشد مهارت های مدیریت کسب و کار خود را توسعه دهید یا برای ایجاد و حفظ تیم های موفق پروژه، لازم باشد مهارت های رهبری و ارتباطی خودتان را ارتقا ببخشید.

نمونه هایی از مهارت های کارآفرینی

همانطور که بیان کردیم، مهارت های کارآفرینی می تواند طیف وسیعی از مهارت های نرم و سخت را در بر بگیرد. به دلیل بسیاری از نقش های تجاری که ممکن است کارآفرینان بر عهده بگیرند، ممکن است لازم باشد انواع مختلف مهارت های متنوع کارآفرینی را بیاموزند و در خود توسعه دهند تا رشد کسب و کار و برند خود را تضمین کنند. توسعه مجموعه مهارت های زیر می تواند به شما کمک کند تا مهارت های کارآفرینی خود را توسعه دهید:

 • مهارت مدیریت کسب و کار
 • مهارت های کار تیمی و رهبری کردن
 • مهارت ارتباطی و گوش دادن
 • مهارت مربوط به خدمات مشتری
 • مهارت مالی
 • مهارت های تحلیلی و حل مسئله
 • مهارت تفکر انتقادی
 • مهارت های تفکر و برنامه ریزی استراتژیک
 • مهارت فنی
 • مهارت های مدیریت زمان و ساماندهی
 • مهارت های برند سازی، بازاریابی و شبکه سازی

مهارت مدیریت کسب و کار

کارآفرینان موفق غالبا برای مدیریت و اداره کسب و کار یا برند خود به مهارت های تجاری اعتماد می کنند. توسعه مهارت های مدیریت کسب و کار می تواند به معنی ایجاد توانایی در انجام چند وظیفه، تفویض مسئولیت به زیردستان و تصمیم گیری در مورد سلامت و سودآوری کسب و کارتان باشد.

مهارت کار تیمی و رهبری کردن

مهارت کار تیمی و رهبری کردن کارآفرینان موفق می تواند به این معنی باشد که به عنوان بخشی از یک تیم بتوانند به نقش های رهبری به درستی عمل کنند. صاحب کسب و کار بودن نیز به این معنی است که هم به عنوان سرپرست و هم به عنوان بخشی از تیم باید نقش خود را ایفا کرده و همچنین برای کمک به ایجاد انگیزه در تیم باید مهارت های رهبری موثر را بلد باشند و به آن عمل کنند.

مهارت های ارتباطی و گوش دادن

صاحبان مشاغل و کسب و کارها همچنین باید مهارت ارتباط مؤثر را فرا بگیرند. گوش دادن فعال در طول بحث های جلسات و همچنین برقراری ارتباط مؤثر به شما کمک می کند تا بتوانید با دیگران برای توسعه تجارت و کسب و کار خود ارتباط برقرار کنید.

ارتباط مؤثر را می توان به این معنی نیز در نظر گرفت که چطور می توانید آگاهی بخشی نسبت به برند خود را افزایش دهید. برای مثال، پیام های مؤثر و شفاف از طریق ایمیل، بازاریابی محتوایی، رسانه های اجتماعی و دیگر روش های تبلیغاتی می توانند تاثیر مثبت بر نحوه رسیدن شما به بازار هدف تان را داشته باشند.

مهارت خدمات مشتری

فارغ از صنعتی که شما به عنوان کارآفرین در آن فعالیت می کنید، باز هم ممکن است نیاز باشد مهارت های موثر مربوط به خدمات مشتریان را بدانید، از گفتگو با مشتریان بالقوه تا بحث در مورد مشارکت.

مهارت های موثر مربوط به خدمات مشتریان می تواند به شما کمک کند تا با پایگاه مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که برند شما محصولات یا خدمات مورد نیاز بازار را ارائه می دهد.

مهارت های مربوط به امور مالی

منظور از مالکیت یک تجارت می تواند به معنای مراقبت از جنبه های مالی سازمان تان باشد. شما می توانید با کمک یک برنامه ریز مالی، مطالعه کتاب های راهنمای مالی و یا استفاده از نرم افزارهای مالی، مهارت های مالی خودتان را در ساماندهی و پیگیری روند های مالی کسب و کارتان گسترش دهید.

مهارت های تحلیلی و حل مسئله

کارآفرینان موفق معمولا مهارت فوق العاده ای در حل مسئله و تجزیه و تحلیل شرایط دارند و این مهارت هم به سبب آنکه آنها دائما باید برای راه اندازی یک کسب و کار یا برند تجاری جنبه های مختلف آن را بررسی کنند حاصل شده است. شروع یک کسب و کار نیاز به تصمیم گیری های دشوار، یافتن راه حل های مختلف برای موانع و استفاده از تفکر خلاق برای تدوین برنامه و استرانژی دارد که مجموعه مهارت های تحلیل و حل مسئله کارآفرین را در دستیابی به اهداف تجاری اش کمک می کند.

راهکار های یادگیری کارآفرینی

مهارت های تفکر انتقادی

مهارت تفکر انتقادی، مانند مهارت های تحلیلی، می تواند برای رشد سایر مهارت های کارآفرینی شما لازم باشد. اینکه با استفاده از مهارت تفکر انتقادی بتوانید از جنبه های مختلف به مشکلات، موقعیت ها، پروژه ها و عملیات نگاه کنید، می تواند در تصمیم گیری و حل مسئله به شما کمک کند.

مهارت تفکر انتقادی همچنین می تواند به کسب و کار ما برای برنامه ریزی های استراتژیک و ارزیابی رویکردهایی که در صورت لزوم برای ایجاد تغییر یا بهبود استراتژی های تجاری استفاده می کنیم، لازم باشد.

مهارت های تفکر و برنامه ریزی استراتژیک

مهارت های تفکر انتقادی گاهی اوقات ممکن است به مهارت های تفکر استراتژیک تبدیل شوند. کارآفرینانی که برند و مشاغل خود را ایجاد کرده اند، به احتمال زیاد مهارت های برنامه ریزی استراتژیک خود را برای توسعه استراتژی های رشد و توسعه کسب و کار خود به کار می گیرند. برای موفقیت به عنوان کارآفرین، برنامه ریزی یکی از اصول لازم است و توانایی تفکر استراتژیک به شما این امکان را می دهد تا راه هایی برای مقابله با رقیبان، رشد بازار یا اجرای استراتژی های مؤثر برای رسیدن به اهدافتان را پیدا کنید.

مهارت های فنی یا تکنیکال

به دلیل وجود برنامه های مختلف نرم افزاری برای تحلیل مالی، برنامه ریزی، بازاریابی و سایر فرایندهای کسب و کار، توسعه مهارت های فنی شما می تواند بسیار مفید باشد.

کارآفرینانی که مهارت های فنی کارآمد دارند، می توانند از نرم افزار ها و سایر رویکرد های دیجیتالی برای مدیریت پروژه ها، پیگیری فروش و درآمد و همچنین اندازه گیری عملکرد رشد کسب و کار خود استفاده کنند.

مهارت های مدیریت زمان و ساماندهی

مهارت مدیریت زمان و همچنین سازماندهی کردن کارها از مهارت های مهمی است که کارآفرینان باید بتوانند به درستی آن را اجرا کنند. استراتژی هایی که می توانند به توسعه این مجموعه مهارت ها کمک کنند می تواند شامل نوشتن وظایف در لیست های انجام کار (TO DO LIST)، تعیین بازه زمانی برای انجام کارها و همچنین تعیین اهداف قابل دستیابی برای خود و تیمتان باشد.

به علاوه، شما می توانید برای سازماندهی پرونده های تجاری شرکتتان از فناوری های موجود استفاده کنید یا یک دستیار یا منشی برای کمک در سازماندهی مدارک و پرونده های تجاری و پرونده های مشتری در نظر بگیرد.

مهارت های برند سازی، بازاریابی و شبکه سازی

کارآفرینان ممکن است برای ارتقا و رشد برند شرکتشان بیشتر وقت خود را برای بازاریابی و شبکه سازی  با سایر متخصصان صرف کنند. توانایی اجرای استراتژی های تجاری و بازاریابی موفق می تواند یکی از جنبه های اساسی کارآفرینی باشد. برای شروع کار و آموزش مهارت های بازاریابی می توانید از دوره های آنلاین استفاده کنید و همچنین می توانید با سایر کارآفرینان برای رشد شبکه خود همکاری نمایید.

اداره کسب و کار
چگونه مهارت های کارآفرینی را بهبود ببخشیم؟

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای پیشرفت مهارت های کارآفرینی خود از آنها بهره ببرید. شما می توانید در یک دوره یا سمینار آنلاین یا حضوری شرکت کنید. همچنین می توانید برای کمک به بهبود مجموعه مهارت های خود مراحل زیر را در انجام دهید:

در یک دوره شرکت کنید.

در برنامه ها و کارگاه ها شرکت کنید.

به دنبال مربیان باتجربه را باشید.

مهارت های رهبری خود را تقویت کنید.

مدیریت امور مالی را بیاموزید.

منبع:

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/entrepreneurial-skills

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست