مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پرورش تفکر کارآفرینی در کودکان: کنجکاوی

کارآفرینان به کمک خلاقیت شان به طرح سوال و جستجوی راه های جدید یادگیری و انجام کار استفاده می کنند. ما به این کنجکاوی می گوییم. چگونه می توانید کودکانی کنجکاو تربیت کنید؟

امروزه با پیشرفت های صورت گرفته مردم در سراسر دنیا بیشتر از قبل در مسائل تفکر می کنند و تدبیر به خرج می دهند و نه تنها برای برآوردن نیاز های اولیه خود، بلکه در غلبه بر چالش ها، حل مشکلات و همچنین ایجاد فرصت های جدید برای خود و دیگران نیز بسیار ماهر هستند.

آن ها با اختراع چیزهای جدید و یا بازنگری در چیزهایی که از قبل وجود داشته است، نوآوری و خلق ایده می کنند.

با خواندن این مقاله تا حد زیادی با راهکارهای پروش کنجکاوی و تفکر کارآفرینی در کودکان آشنا خواهید شد. به نظر شما چگونه می توانید کنجکاوی و مبتکر بودن را در کودکان پرورش داد؟

ذهنیت کارآفرینی – پرورش کنجکاوی در کودکان

کنجکاوی در محیط های مختلف مانند مدرسه، کار و زندگی به کمک کودکان ( و حتی بزرگسالان!) می آید. متفکران کنجکاو با طرح سوالاتی درباره اشیا، فرآیند ها و تعاملات آنها، ایده ها و روش های جدید انجام کارها را کشف می کنند.

در مدرسه قاعدتاً پرسیدن سوال بخشی اصلی کلاس های تئوری درس هایی مانند فارسی، ریاضیات، علوم و تاریخ است. استاندارهای یادگیری از دانش آموزان توقع دارند مراحل مشاهدات دقیق، تولید سوالات و سپس بررسی راه حل ها را انجام دهند.

در محل کار، کنجکاوی می تواند منجر به تصور مجدد روش های جدید ارائه خدمات، نوآوری در یک مدل تجاری یا بهره وری بیشتر از تیم تجاری شود. کنجکاوی عملی در یادگیری کارآفرینی، کودکان را به این سو سوق می دهد که چگونه می توانند با ایجاد یک محصول، خدمات یا برنامه به دیگران کمک کنند.

به عنوان مثال، کندی کودک ۶ ساله با یک سوال شروع کرد که آن هم باعث خلق کسب و کارش شد که در نهایت کمربندهای سفارشی  و کیت کمبرند های ساختمان را ارائه داد.

دنبال کردن کنجکاوی هایمان نقاط قوت اساسی مانند مقاومت، سازگاری و حل مسئله را پرورش می دهد. در نتیجه، چگونه تفکر کنجکاوی کردن کارآفرینانه را افزایش دهیم؟ می توانید از تمریناتی مانند زیر شروع کنید:

من توجه می کنم، من تعجب می کنم

برای انجام بازی ” من توجه می کنم، من تعجب می کنم” می توانید از تصاویر استفاده کنید و یا از منزل بیرون بروید و از مناظر خارج از منزل استفاده کنید. این تمرین ساده می تواند به کودکان (و شما!) القا کند تا با چشمانی باز و با دیدی جدید به دنیای اطراف خود نگاه کنید.

برای مثال از تصویر زیر نیز می توانید برای انجام این تمرین استفاده کنید:

هدایت کنجکاوی کودکان

قسمت اول: توجه می کنم.

ابتدا هرآنچه را که هست، مشاهده کنید.

یک شی را در یک تصویر یا محیط پیرامون خود انتخاب کنید و مشاهدات ساده ای را انجام دهید، به گونه ای این کار را انجام دهید که انگار برای اولین بار است که آن را مشاهده می کنید. در مورد خصوصیات ظاهری آن (رنگ، اندازه، شکل) توضیحات ساده ای ارائه دهید، مکان مورد نظر در رابطه با اشیا دیگر است؟ و در صورت امکان بو، بافت و صداهایی را که هنگام تعامل با آن ها ایجاد می شود، را بررسی کنید.

من متوجه فرش می شوم. آن قطعه قطعه است. سفید و کرکی است. به دیوارها برخورد نمی کند.

من متوجه می شوم کسی روی زمین نشسته است، او شلوار جین پوشیده و کفش ندارد. موهایش را پشت سرش بسته و گلی را در دستش گرفته است. گلبرگ های گل در کنار او ریخته است.

قسمت دوم: من تعجب می کنم.

سپس، از هر آنچه که می تواند باشد،  تعجب کنید.

درباره هر چیزی که فکر می کنید، سوال کنید. با سوالاتی شروع کنید که شما در حال حاضر پاسخ آن را می دانید، این چیست؟ به چه درد می خورد؟ چرا ساخته شده است؟

من تعجب می کنم، چرا قطعات به هم متصل نیستند؟ چرا رنگ سفید و نه رنگ تیره را برای پنهان کردن لکه ها انتخاب می کنیم؟ فرش چگونه ساخته می شود؟ فرش چطور به زمین می چسبد؟ چرا فرشی برای دیوار ها  وجود ندارد؟ اگر فرش ها معطر باشند چه اتفاقی می افتد؟

من تعجب می کنم، که چرا او روی زمین نشسته و چرا از مبل ها استفاده نکرده است؟ گل را از کجا آورده است؟ چرا گل را پر پر کرده است؟ چه مدت او روی زمین نشسته است؟ او به چه چیزهایی فکر می کند؟ چرا او شلوار جین پوشیده و پابرهنه است؟

سپس سوالاتی بپرسید که ممکن است جواب آن ها را ندانید، چه کسی این چیز خاص را ساخته است؟ در وهله اول ایده های چه کسانی بود؟ چرا به این شکل درآمده است؟ چرا دقیقا اینجا قرار گرفته است؟ هزینه ساخت آن چقدر بوده است؟

به کودکان و همچنین خودتان این آزادی را دهید که “چرا” و “چرا نه؟” را بپرسید. اگر می توانید جواب را پیدا کنید،  این کنجکاوی است. اگر پاسخ را پیدا نکردید، باز هم این کنجکاوی است! تمرین پرسیدن سوال، روشی اصلی برای کنجکاو شدن است.

نتیجه گیری

برای کنجکاو شدن کودکانمان که یکی از ویژگی های اساسی کارآفرینان است، باید آنها را در موقعیت هایی قرار دهیم که دائما در مورد پیرامون خود سوال بپرسند. بهتر است آنها را تشویق کنید به دنبال پرسش های خود در مورد اطرافشان باشند و راهکارهای بدست آوردن پاسخ آنها را نیز بیاموزند.

منبع:
https://venturelab.org/curiosity-mindset/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست