مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بهترین والدین برای فرزندان

شاید باورتون نشه اما دو مورد از چالش برانگیزترین مشاغل دنیا تربیت فرزندان مفید برای جامعه و بهترین پدر و مادر
بودن
برای آنهاست. شاید بتوان بدون در نظر داشتن قانون های ویژه فرزند یا فرزندان خود را بزرگ کرد، اما برای تربیت موثر آنها باید قوانین خاص داشته باشید. در واقع زمانی موفق به تربیت درست فرزند خود شده اید که از آنها انسان هایی با شخصیت دوست داشتنی، مسئولیت پذیر، خودکفا، مهربان، متفکر، همدل ایجاد کرده باشید. از این رو، لازم است کمی سختگیرانه تر برخورد کنید و یاد بگیرد چگونه پدر و مادر بهتری باشید.

در این مقاله راهکارهایی ارائه می دهیم که می تواند به شما در مسیر بهترین والدین بودن کمک کند.

چگونه پدر و مادر بهتری برای فرزند خود باشیم؟

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است شما به عنوان یک انسان ممکن است در این مسیر علی رغم تمام تلاش های خود اشتباهاتی نیز داشته باشید. در واقع خارج از اینکه چقدر شما با تمام وجود برای تربیت کودک خود زحمت می کشید، اما ممکن است با مسائلی مواجه شوید که خارج از کنترل شما باشد. باید به این نکته توجه کنید که فرزندتان اراده و سلیقه خود را دارد و این ممکن است با اراده و سلیقه شما مغایرت داشته باشد ولی با همه این احوال، انجام نکات زیر بهترین فرصت برای تربیت و ایجاد شخصیتی فوق العاده است که می توانید با تمام وجود به او افتخار کنید.

۱- گوش کردن

کودکان موجوداتی کنجکاو و خلاق هستند که به والدینشان به عنوان یک قهرمان نگاه می کنند. آنها دانش کافی و چشم اندازه خوبی از زندگی دارند. گوش دادن به حرف های فرزندتان یکی از بزرگترین هدایایی ست که می توانید به این موجودات خارق العاده بدهید. در واقع با گوش کردن آنها را متوجه این موضوع می کنید که برای شما اهمیت زیادی دارند و در نتیجه احساس ارزشمندی و بزرگ شدن می کنند.

می دانیم گوش کردن به تمام صحبت های فرزندتان آسان نیست و گاهی بدون اینکه اصلا حرف هایشان مفهومی داشته باشد دوست دارند تا ساعت ها صحبت کنند! اما اگر اعتقاد داشته باشند که شما برایشان وقت می گذارید و به حرف هایشان گوش می دهید احساس مهم بودن خواهند کرد و مطالب شگفت انگیزی را به شما خواهند گفت.

واقعی و صادقانه به حرف های فرزندتان گوش دهید و در حالی که چندین کار را به طور همزمان انجام می دهید فقط به گفتن این جمله که ” هوم، خوب است عزیزم!” اکتفا نکنید.

متاسفانه امروزه پدر و مادر های زیادی را می بینیم که بیشتر وقتشان را درحال صحبت با موبایل هایشان هستند و یا مداوم سرگرم چک کردن فیسبوک و اینستاگرام هستند درحالی که کودکشان دائما سعی در جلب توجه آنها دارد.

گوش دادن واقعی، تمرکز کامل روی شخص مقابل، همیشه جلوه ای از عشق است. م.اسکات پک، م.د

 

۲- عشق بی قید شرط

ارائه عشق بی قید و شرط به فرزند باعث ایجاد رابطه ناگسستنی و امن بین شما و فرزندتان خواهد شد. اگر فرزندتان بداند که  تمام عشق شما  به او تعلق دارد بدون هیچ قیدی فقط به شما وابسته خواهند بود. آنها می دانند اگر عصبانی شوند و خطایی از آنها سر بزند باز هم بدون هیچ قید و شرطی شما دوستشان خواهید داشت و از عشق شما به آنها کم نخواهد شد و با انجام تمام تخلفات باز به سراغ شما خواهند آمد.

۳- با مثال آموزش دهید

حواستان باشد که کودکان بسیار باهوش هستند و در همه لحظات در حال تماشای کارهای شما می باشند و مداوم به شما گوش می دهند. ممکن است فکر کنید که کودکتان در اتاق دیگریدر حال بازی کردن است اما باید به شما بگوییم در این حال نیز او تمام حواسش به شماست.

اگر می خواهید فرزندتان چیزی از شما یاد بگیرد با مثال به او آموزش دهید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید فرزندتان غذاهای سالم بخورد باید اول خودتان غذای سالم بخورید، اگر می خواهید فرزندتان سیگار نکشد، ابتدا باید سیگار کشیدن را در شما نبیند و یا اگر می خواهید فرزندی تربیت کنید که صلح طلب، قابل اعتماد، مهربان و صبور باشد، پس باید همه اینها را در شما ببیند. در نتیجه به یاد داشته باشید شما بهترین معلم او هستید و این شغل اصلی شماست.

۴- بیشتر وقت خود را با خانواده و فرزندتان بگذرانید

دنیای امروز پر از کار، مشغله، جلسات و قرار ملاقات های کاری و … است. آسان ترین کار این است که بین این همه شلوغی گم شوید و خانواده خود را فراموش کنید و وقت کافی برایشان نگذارید. در این عصر شاهد والدینی هستیم که در حالی که فرزندشان درحال بازی کردن با ipad و .. هستند، آنها را فراموش می کنند و کودک در همان حال به خواب می رود. اگر گاهی اوقات در بین مشغله‌ها این اتفاق بیفتد شاید نگران کننده نباشد، اما اگر به کاری روتین تبدیل شود می‌تواند در رابطه بین شما و فرزندتان شکاف بزرگی ایجاد نماید.می توانید با گذراندن وقت با فرزندتان از نقش والدین غایب بودن خارج شوید.

در مورد هر چیزی با کودکتان صحبت کنید، مثلا اینکه روز خود را چگونه گذرانده اند یا اینکه اجازه دهید در کارهای خانه به شما کمک کنند، مثلا تمیز کردن، تا کردن لباس های خودشان، شستن ظرف های کوچک و یا گذاشتن ظرف ها را در ماشین ظرفشویی به همراه شما و …

کودکان وقتی احساس کنند که شما به آنها احتیاج دارید، احساس خوبی خواهند داشت و اعتماد به نفسشان بیشتر می شود؛ این فرصتی است برای شما که رابطه خود و فرزندتان را بیشتر از قبل تقویت کنید.

وقت گذاشتن با فرزندان

۵- پیگیری کردن

پیگیری کردن کارها باعث ایجاد اعتماد در کودک شما می شود. آنها باور خواهند کرد آنچه شما می گویید را انجام خواهید داد. همانطور که گفتیم کودکان بسیار باهوش می باشند. آنها همیشه در حال نگاه کردن و گوش دادن به شما هستند.

به عنوان مثال، زمانی که فرزندتان کار اشتباهی انجام دهد و شما برای تنبیه به او می گویید که دیگر کاری برای او انجام نمی دهید کودک گمان می کند واقعیت همین است و قرار نیست که دیگر شما کاری برایش انجام دهید و اگر مثلا زمانی که از شما درخواست غذا و یا آب می کند و شما به او آب و غذا می دهید احتمالا با این صحبت او مواجه خواهید شد که، “فکر کردم قرار نیست دیگه برای من کاری بکنی و حتی بهم آب بدی!”

در واقع وقتی والدین چیزهایی را می گویند و در نهایت آنها را انجام نمی دهند، صحبت های خود را بی ارزش می کنند و دیگر کودکان به صحبت هایشان اهمیت نمی دهند.

در واقع پیگیری در تربیت فرزند مسئولیت اساسی است. شما باید مهربان، صریح و جدی باشید.

کودک باید بداند شما حرفتان را عملی می کنید. مثلا اگر به آنها بگویید تا زمانی که تکلیفت را انجام نداده ای نمی توانی بخوابی، پس بهتر است که تکالیفش را انجام دهد، زیرا در این صورت شما نباید به او اجازه خواب دهید! پس بهتراست حرف هایی به فرزندتان بگویید که حتما انجام می دهید.

۶- بر ویژگی های مثبت فرزندتان تمرکز کنید.

توجه به رفتار های مثبت فرزندتان در تربیت او نقش مهمی ایفا می کند. اگر فقط به رفتارهای منفی فرزندتان توجه کنید و خصوصیات مثبت او را نادیده بگیرید، شانس اینکه او به بهترین خود تبدیل شود را از او سلب کرده اید.

باید تمام مواردی که در کودکتان دوست دارید، مورد توجه قرار دهید و انتقادات را به حداقل برسانید. این امر به ویژه زمانی که کودکتان زیر پنج سال است ضروری است، چرا که صحبت های در این سن بسیار تاثیر گذار است و اغلب تا پایان عمر با آنها خواهد بود.

۷- در صورت لزوم عذرخواهی کنید

همه ما اشتباه می کنیم. برخی والدین هر چقدر هم که اشتباه می کنند، حاضر به عذرخواهی نیستند و تصور می کنند عذرخواهی نشانه ضعف است. عذرخواهی از فرزندتان در واقع نشانه احترام به روابط کلی شما با او است.

هر انسانی ممکن است اشتباه کند و اشتباه کردن کار انسان است پس والدین هم مستثنا نیستند. مطمئن باشید فرزندتان در مورد شما قضاوتی نخواهد داشت و پس از عذرخواهی همان جایگاه قبلی را خواهید داشت و در مقابل فرزندتان کوچک نخواهید شد. اگر در صورت بروز خطا از سوی شما، عذر خواهی نکنید، لحظه آموزش مسئولیت پذیری به فرزندتان را از دست داده اید.

اگر فرزندتان زمانی که دروغ می گوید، با دوستش دعوا می کند و یا چیز با ارزشی را می شکند، یاد نگیرد که عذرخواهی کند در واقع شما این فرصت را در اختیار او نگذاشته اید و به او آموزش نداده اید.

ممکن است معذرت خواستن برای شما دشوار باشد، زیرا نگران جایگاه خود نزد فرزندتان هستید و اینکه می ترسید اقتدار خود را از دست دهید، اما باید در نظر بگیرید کودکتان بسیار باهوش هستند و به شما به عنوان یک انسان می نگرند و درک می کنند که شما هم ممکن است تمام کارها را درست انجام ندهید. با عذرخواهی کردن حتی روابط شما بسیار نزدیکتر خواهد شد.

معذرت خواستن می تواند بسیاری از اشتباهات را اصلاح کند و فقط همین چند کلمه ساده بدترین اشتباهات را تخفیف می بخشد. اگر منیّت را کنار بگذارید و بگویید متاسفم این کار باعث استحکام یک رابطه مبتنی بر عشق و احترام با فرزندانتان خواهد شد.

۸- به کودکتان اجازه دهید همان چیزی باشد که می خواهد

به فرزندتان اجازه دهید همان چیزی باشد که می خواهد، نه آن چیزی که فکر می کنید باید باشند. از این گذشته این زندگی آنهاست به عبارتی سفر آنها در مسیر زندگی است و شما فقط تماشاگر و در نقش راهنمای آنها در این مسیر هستید.

۹- همراه فرزندان خود رشد کنید

بچه ها هم مانند ما در حال رشد و پیشرفت کردن هستند. این مهم است که ما هم همراه آنها رشد کنیم و راهی را برای آموزش نظم و انضباط به آنها را پیدا کنید و در مورد آن با فرزندتان صحبت کنید.

برای مثال اگر کودک شما فقط ۴ سال دارد ممکن است در مقابل بسیاری از کارهای او مانند دروغ گفتن و تظاهر کردن که در این سن رایج است با سخاوتمندی گذشت کنید. زیرا در این گروه سنی نمی توان سختگیری بیش از حد نسبت به کودک داشت.

اگر با کودک ۸ ساله روبرو هستید، کودک شما فرق بین درست و غلط را درک می کند و تنها به کمک و راهنمایی شما نیاز دارد تا مواردی به او گفته شود.

در عین حال، رفتار با نوجوانان کاملا متفاوت است. رفتار با این گروه سنی بسیار سخت و چالش برانگیز است. گروهی که نیاز به پشتیبانی و توجه زیادی دارند. مراقب باشید با نوجوان خود نباید به گونه ای رفتار کنید که انگار هنوز کودکی ۹ ساله است.

راه های تبدیل شدن به بهترین والدین

۱۰- احساسات فرزندتان را درک کنید

احساسات فرزندتان را بشنوید و آنها را درک کنید. اگر احساسات فرزندتان را تایید نکنید و به آنها همراهی نکنید، او ممکن است فکر می کند که احساساتش مهم نیست و به مرور یاد می گیرد که به هیچ وجه احساسات را با دیگران در میان نگذارد.

اگر می خواهید کودکتان همیشه احساساتش را با شما در میان بگذارد به او اهمیت دهید، تا در آینده نیز مسائل مهم تر را با شما در میان بگذارد.

۱۱- سوالاتی با پایان باز بپرسید

از کودکتان سوالاتی با پایان باز بپرسید. اکثر والدین هنگامی که فرزندشان از مدرسه به منزل می آید از او می گرسند “امروز چطور بود؟” او هم فقط با یک جمله کوتاه  خوب بود پاسخ شما را می دهد.

بهتر است سوال خود را اینگونه مطرح کنید که “بهترین اتفاقی که امروز داشتی چی بود؟” مسلما برای کودکتان سخت است فقط پاسخ دهد خوب بود. او مجبور می شود کمی تأمل کند و به اتفاقاتی که در طول روز برایش افتاده فکر کند. مهم نیست او چه پاسخی به شما می دهد؛ نکته اصلی این است که او را مجبور به صحبت کرده اید و موارد بیشتری از اتفاقات روزانه اش در یافته اید.

این مورد برای بزرگسال نیز صادق است مثلا زمانی که از شخصی می پرسید که آیا شغلت را دوست داری؟ ممکن است فقط با بله و خیر پاسخ دهد. اما اگر بگویید در مورد شغلت چه چیزی را دوست داری و چه چیزی را دوست نداری؟ اطلاعات زیادتری را دریافت خواهید کرد.

در پایان

پدر و مادر خوب و مسئولیت پذیر بودن می تواند یکی از کارهای پر پاداش دنیا باشد. با این وجود همانطور که می دانید این شغل مهم، بدون دردسر نیست و کار و صبر زیادی را می طلبد.

اجرای ۱۱ پیشنهاد فوق الذکر، به شما این تضمین را نمی دهد که خانواده کاملی خواهید داشت اما مسلما پایه محکمی برای رشد و پیشرفت خواهید ساخت. فرزند شما آینه و بازتاب شماست. آرزو می کنید چه چیزی را منعکس کند؟

بیاموزید چگونه پدر و مادر بهتری باشید و به پرورش و ساختن میراث انسان های برجسته کمک کنید.  والدین با پرورش فرزندانی کامل، نقش فوق العاده تأثیرگذاری در آینده بهتر او و کشورشان خواهند داشت.

Source: https://www.lifehack.org/885123/how-to-be-a-better-parent

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست