مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

آموزش مهارت های زندگی به کودکان

آیا فرزند شما مهارت های زندگی لازم و ضروری را برای تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال مستقل را آموخته است؟ پس از مطالعه کامل لیست مهارت های زندگی که در ادامه ارائه می شود ممکن است تعجب کنید!!!

همه ما بارها از زبان دانشجویان و یا والدین شان ماجرای دانشگاه رفتن آنها را شنیده ایم و بعضی از آنها بیان می کنند که هرگز تا این سن حتی یک بار به تنهایی لباس خود را نشسته اند و یا یک وعده غذایی برای خود تهیه نکرده اند.

بسیاری از بچه هایی که وارد دنیای بزرگتر می شوند به عنوان مثال مجبور می شوند برای دانشگاه رفتن دور از خانواده زندگی کنند تازه متوجه می شوند که به تنهایی قادر به زندگی کردن نیستند. این افراد تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی کاری را به طور مستقل انجام نداده اند؛ این افراد از مدیریت فردی، مدیریت پول و … (مهارت های زندگی ) چیزی نمی داند.

برای اینکه فرزندانتان در بزرگسالی حسرت این را نداشته باشند که چرا چیزی از مهارت های زندگی نمی دانند باید آموزش این مهارت های اساسی را به آنها آموزش دهید.  در این نوشته با مهارت های زندگی اساسی که هر کودکی باید آنها را فرا بگیرد آشنا شده و ضرورت آموزش آنها را درک خواهید کرد.

آیا ضرورت آموزش مهارت های زندگی به کودکان را می دانید؟

کودک نوپای عزیز ما برای همیشه یک کودک نوپا نخواهد ماند آنها یک روز بزرگ می شوند و در آن زمان باید بدانند چطور برای خود وقت پزشک رزرو کنند، چگونه یک وعده غذایی تهیه کنند، چگونه لاستیک ماشین خود را عوض کنند و موارد دیگر.

مطمئنا برخی بچه ها می توانند به تنهایی مهارت هایی را بیاموزند اما آیا ترجیح نمی دهید با آموزش برخی مهارت های پایه قدمی در راه آموزش مهارت های اساسی به آنها بردارید؟ مسلما ما نمی توانیم کودکان را برای تمام چیزهایی که ممکن است در آینده برایشان پیش بیاد آماده کنیم. با این حال، چند مهارت اساسی وجود دارد که می توانیم به فرزندانمان بیاموزیم تا در سفر زندگی به آنها کمک کند.

در نتیجه یکی از بزرگترین هدیه هایی که می توانیم به کودکان خود ببخشیم این است که آنها را با مهارت های اساسی زندگی برای آینده آماده کنیم. یونیسف مهارت های زندگی را به عنوان توانایی های روان شناختی- اجتماعی برای رفتار سازگارانه و مثبت که افراد را قادر می سازد تا به طور مؤثر با خواسته ها و چالش های زندگی روزمره کنار بیایند تعریف می کند. بنابراین اساسا مهارت های زندگی کمک می کنند تا با مشکلات زندگی روزمره کنار آمده و سازگار شویم.

طیف گسترده ای از مهارت های زندگی وجود دارد که می توانید به کودک خود بیاموزید. هفت مهارت زندگی که در زیر ذکر شده است، برای دستیابی به موفقیت در مدرسه و زندگی برای کودکان بسیار مفید است:

  • مهارت های خود مراقبتی
  • مهارت های خود مدیریتی
  • مهارت های بین فردی
  • مهارت های تصمیم گیری
  • مهارت های مدیریت زمان
  • مهارت های مدیریت پول
  • مهارت های مدیریت خانه (نکته های اساسی خانه داری)

مهارت های زندگی | مهارت های خود مراقبتی

مهارت های خود مراقبتی در واقع به معنای دسته ای از وظایف روزمره ای است که برای “حفظ بهداشت و سلامت مناسب” انجام می شود که شامل لباس پوشیدن، مسواک زدن، دوش گرفتن و … است. از این مهارت ها به عنوان فعالیت های روزمره زندگی (Activities of Daily Living (ADL)) نیز یاد می شود. معمولا در سنین پایین وقتی فرزندان کوچک هستند، والدین و یا پرستاران کودک بخش زیادی از کارهای روزمره آنها را انجام می دهند اما هر چه کودکان بزرگتر می شوند مسئولیت این امور به آنها واگذار می شود.

برای شروع آموزش این مهارت ها هرگز زود نیست. به عنوان مثال، هنگامی که شما به عنوان والدین کودک خردسال خود را به حمام می برید، حتما در مورد مراحل حمام کردن با آنها صحبت کنید؛ مثلا به آنها بگویید از چه مقدار صابون یا شامپو بدن بر روی لیف استفاده می کنید و یا چه مقدار شامپو برای شستن سرشان لازم است. روش درست کوتاه کردن ناخن ها، مدت زمان مناسب برای مسواک زدن و روش صحیح انجام آن را باید به کودکان آموزش دهید. به دلیل آنکه ما سال هاست این فعالیت ها را به طور روتین انجام می دهیم در واقع به طبیعت دوم ما تبدیل شده است اما باید به یاد داشته باشیم که کودکان باید از جایی یادگیری این مهارت ها را شروع کنند.

مهارت های زندگی | مهارت های خود مدیریتی

مهارت های خود مدیریتی به عنوان توانایی کنترل درست و موفقیت آمیز احساسات، افکار و رفتارهای فردی تعریف می شود. این مهارت را می توان یکی از مهارت های کلیدی برای رشد کودکان دانست. مهارت های خود مراقبتی مزایای فراوانی برای کودکان به همراه دارند و به آنها این امکان را می دهد تا بتوانند در همه حال استرس خود را کنترل کنند، نظم را به طور عملی در کارهای خود نشان دهند، انگیزه خود را مدیریت کنند و ابتکار عمل را به دست آورند.

مهارت های مدیریتی کارآمد به کودکان کمک می کند تا اهداف خود را تعیین کرده و برای رسیدن به این اهداف برنامه عملی داشته باشند. مهارت های مدیریتی همچنین باعث می شوند کودکان به شیوه های مسئولانه رفتار کنند حتی زمانی که از انجام کارهایی که مسئول آن هستند، شانه خالی می کنند.

بسیاری از بچه ها و نه همه آنها، معمولا یک بزرگتر را دارند که دائما در زندگی به آنها انجام دادن وظایف مهم را یادآوری می کند. این درحالی است که اکنون کودکان خردسال هستند، یک روز این بچه ها کوچک ما بزرگ می شوند و از پیش ما می روند دیگر نمی توانیم به آنها یادآوری کنیم که برای جلسه ای در محل کار آماده شوند یا وظیفه را که رئیس شان از آنها خواسته است انجام دهند. زمانی که به کودکان خود شانس آموزش و توسعه مهارت های خود مدیریتی را نمی دهیم در واقع به آنها خیانت می کنیم و به آینده کودکان خود ضربه وارد می کنیم.

وقتی کودکان به اندازه کافی بزرگ شدند و قادر به تصمیم گیری بودند به آنها اجازه دهید اهدافشان را تعیین کنند و یک برنامه عملیاتی برای آن ارائه دهند. مثلا به آنها اجازه دهید تا تصمیم بگیرند که چه موقع می خواهند تکالیف خود را تکمیل کنند.

زمان هایی که ناراحت می شوند با آنها در مورد مشکل صحبت کنید، اما به آنها اجازه دهید نحوه کنار آمدن با مشکل را خودشان انتخاب کنند. در این بین شما به عنوان والدین می توانید نقش راهنما را داشته باشید و به آنها کمک کنید. هدف کلی این است که می خواهیم کودکان مسئولیت کار خود را بپذیرند.

مهارت های زندگی | مهارت های بین فردی

رشد مهارت های بین فردی یا مهارت ارتباطی از همان ابتدای تولد شروع می شود؛ نوزادان در همان ابتدا با هر یک از اعضای خانواده ارتباط چشمی برقرار می کنند و یا به آنها لبخند می زنند.

با بزرگ شدن و رشد کودکان، مهارت های بین فردی و اجتماعی آنها نیز رشد می کند. آنها یاد می گیرند با استفاده از زبان با دیگران ارتباط برقرار کنند. در حقیقت این یک دنیای کاملا جدید از تعامل و ارتباط برقرار کردن برای آنهاست.

داشتن مهارت های بین فردی خوب، به کودکان این امکان را می دهد که با دیگران دوست شوند و بتوانند این رابطه را حفظ کنند، با بچه های دیگر بازی کنند، با دیگران صحبت کنند، نیازها و خواسته های خود را بیان و همچنین تعارضات را حل کنند.

هنگام شروع کار و یا شروع یک قرار ملاقات مهارت های بین فردی نقش پر رنگی دارند. کودکانی که مهارت های بین فردی را به درستی آموخته باشند در تعامل با دیگران کمتر احساسات ناخوشایند دارند.

یک مهارت بین فردی خوب به کودکان این امکان را می دهد که با دیگران رابطه معناداری داشته باشند و همچنین اعتماد به نفس بیشتری را احساس کنند.

وظیفه مهم ما این است که فرصت تعامل با دیگران را در اختیار کودکانمان قرار دهیم. بردن آنها به پارک و یا برنامه ریزی برای روزهای بازی آنها بهترین راه برای دور هم جمع شدن کودکان است.

بچه های بزرگتر را ترغیب کنید از شبکه های اجتماعی و تلفن هایشان خارج شوند به آنها اجازه دهید با دوستان مورد تأیید شما به پارک بروند تا شخصاً معاشرت را تجربه کنند. مهم است که کودکان تعامل رو در رو را یاد بگیرند.

اگر کودکتان با همسالان خود درگیر شد و بین آنها دعوا صورت گرفت، برای نجات آنها به سرعت اقدام نکنید. اگر اوضاع از نظر جسمی و روحی برای آنها مضر بود باید مداخله کنید اما هر درگیری نیاز به مداخله فوری والدین ندارد.

در مورد مسائل گوناگون شما به عنوان والدین می توانید اوضاع را با فرزندان خود تجزیه و تحلیل کنید و به آنها کمک کنید تا راه حل های احتمالی را پیدا کنند.

کودکانی که خواهر یا برادر دارند خیلی زود مدیریت تعارضات را شروع می کنند، در واقع داشتن خواهر یا برادر فرصتی را برای کودکان فراهم می کند که بتوانند روی حل و فصل اختلافات کار کنند! دفعه بعد که یکی از آنها به سراغ شما می آید تا در مورد خواهر یا برادر خود گله کند از این فرصت برای آموزش نحوه حل مشکلات استفاده کنید.

روش آموزش مهارت زندگی به بچه ها

آموزش مهارت زندگی | مهارت های تصمیم گیری

کودکان به طور روزانه با طیف وسیعی از تصمیم گیری ها روبرو هستند. مثلا آنها انتخاب می کنند که چگونه در یک شرایط خاص رفتار کنند، با چه اسباب بازی هایی بازی کنند، با چه کسانی چه کتاب هایی بخوانند، و این لیست می تواند همچنان ادامه داشته باشد.

هر چه که کودکان بزرگتر می شوند بالطبع تصمیماتی هم که باید بگیرند دشوارتر می شود. به همین دلیل مهم است که آنها را به مهارت های تصمیم گیری درست که یک عمر برای آنها ماندگار است مجهز کنیم.

هنگامی که کودکان یاد می گیرند تصمیمات خوب بگیرند، استقلال و مسئولیت پذیری بیشتری پیدا می کنند. آنها یاد می گیرند که به خود اعتماد کنند و نسبت به انتخاب های خود احساس اطمینان داشته باشند.

با این وجود آنها هنوز هم به راهنمایی والدین نیاز دارند اما آنها یاد می گیرند که به خودشان اعتماد کنند و احساس دودلی کمتری را داشته باشند.

کودکان به مرور یاد می گیرند که براساس تجربیات خود تصمیمات خوبی بگیرند. فرآیند تصمیم گیری به شدت تحت تأثیر انتظارات و ارزش هایی است که از اطرافیان شان یاد می گیرند.

بنابراین، مهم است که به کودکان فرصت تصمیم گیری بدهیم. این نشان می دهد که شما به آنها اعتماد دارید و باور می کنید که می توانند انتخاب های خوبی انجام دهند.

مهارت مدیریت زمان

مدیریت زمان، فرآیند برنامه ریزی و تخصیص مؤثر زمان است به این معنا که چطور وقتتان را برای یک فعالیت خاص اختصاص می دهید که در پایان بیشترین بهره وری را داشته باشید.

بسیاری از ما می دانیم که مدیریت زمان چقدر برای افزایش بهره وری مهم است. اما باید بپذیریم که حواس پرتی و عدم تمرکز نیز به راحتی به سراغمان می آید. چه یک تماس تلفنی از یک دوست، یک برنامه تلویزیونی یا یک اعلان ایمیل … برای همه ما اتفاق می افتد سپس شما دوباره کار خود را از سر می گیرید اما بعد از مدتی در حالی به خود می آیید که در حال بالا و پایین کردن صفحه اینستاگرام یا فیسبوک خود هستید.

این روزها حواس پرتی و عدم تمرکز بچه ها نیز زیادتر است که باید آن را مدیریت کنند. همین امر حتی اهمیت بیشتری می یابد که آنها یاد بگیرند چگونه زمان خود را به خوبی مدیریت کنند.

والدین باید تلاش کنند زمان استفاده بچه ها از ابزارهای الکترونیکی و زمانی را که در شبکه های اجتماعی می گذرانند محدود کنند. والدین به جای اینکه با بارها تکرار کردن و اخطار دادن استفاده از تلفن همراه خود را خسته کنند می توانند با دادن یک ساعت زنگ دار و یا استفاده از تایمر خود موبایل این اجازه را به کودکان بدهند که خودشان مسئول نحوه گذراندن وقتشان باشند.

با بزرگ شدن و بالغ شدن کودکان به آنها اجازه دهید مسئولیت بیشتری در انجام به موقع تکالیف و پروژه های خود داشته باشند. این ممکن است به معنای اجازه دادن به آنها برای مواجهه با عواقب طبیعی عدم تکمیل تکالیف در موقد مقرر باشد، حتی اگر عواقب آن کسب نمره پایین باشد. به علاوه شما می توانید از این موقعیت به عنوان یک روش کمکی آموزش برای یادگیری مدیریت زمان نیز استفاده کنید.

آموزش مهارت زندگی به کودکان | مهارت مدیریت پول

بچه ها خیلی باهوش هستند نگران نباشید که در مورد امور مالی و مدیریت پول با آنها صحبت کنید. هیچ زمانی برای شروع آموزش مدیریت پول به کودکان زود نیست. شما به عنوان والدین می توانید برای خرید اسباب بازی یا هر چیزی که کودکان نیاز دارند از پس انداز آنها استفاده کنید و از این روش برای آموزش پول و چگونگی مدیریت آن با آنها صحبت کنید.

می توانید از سه شیشه مربا برای این آموزش استفاده کنید. کودکان می توانند یه شیشه برای پس انداز کردن، یه شیشه برای خرج کردن و یک شیشه مربا را نیز برای کمک کردن به دیگران اختصاص دهند.

برخی از والدین ممکن است خودشان از بچه ها بخواهند درصد مشخصی از پول تو جیبی خود را داخل هر شیشه قرار دهند اما بهتر است به بچه ها اجازه دهیم تصمیم بگیرند که چقدر می خواهند داخل هریک بگذارند و به عنوان مثال به محض اینکه شیشه خرج ها به اندازه کافی پر شد می توانند اسباب بازی مورد علاقه خود را بخرند.

جالب است بدانید وقتی آنها مجبورند پول خود را برای آنچه که می خواهند بخرند کنار بگذارند، حتی در مورد اینکه می خواهند اسباب بازی موردعلاقه را بخرند مردد می شوند!

بچه ها همیشه در کارها دوست دارند رئیس خودشان باشند، از این روش می توانید به عنوان راهی برای کمک به آنها برای درک واقع بینانه پول و مدیریت امور مالی استفاده کنید.

لیست مهارت های زندگی اساسی کودکان

مهارت های زندگی | مدیریت خانه

موارد زیادی برای آموزش مدیریت خانه وجود دارد. مهم نیست که بچه های ما در زندگی قرار است چه مسیری را طی کنند، در هر صورت لازم است آنها اصول مدیریت خانه را بیاموزند. آموزش آشپزی به کودکان یک امر ضروری است.

لازم نیست حتما آماده سازی سه وعده غذایی کامل و مفصل را بیاموزند، این کار می تواند حتی به سادگی تهیه یک تخم مرغ آبپز سفت نیز باشد. در ابتدا باید همه چیز را در مورد استفاده از اجاق گاز، توستر و ماکروویو بدانند.

والدین می توانند بار اول مثلا مراحل درست کردن نیمرو را برای فرزند خود توضیح دهند و دفعه بعدی فقط به عنوان ناظر باشند و اجازه دهند به تنهایی این کار را انجام دهند و به تدریج به سراغ پخت غذاهای دیگر بروند.

باید کودکان را در کارهای روزمره خانه مانند شستن و تمیز کردن سبزیجات، درست کردن خمیر، افزودن ادویه به غذاها و … شریک کنید.

در مورد منو برنامه هفتگی غذا از آنها کمک بگیرید. وقتی به فروشگاه مواد غذایی می روید به آنها آموزش دهید برچسب های تغذیه ای موجود در سبد خرید و هزینه هر مورد را بررسی کنند.

بچه ها می توانند در جمع کردن لباس های شسته شده، قرار دادن لباس ها در چوب لباسی و قرار دادن آن در کشو ها کمک کنند.

کودکان همچنین قادر به یادگیری نحوه کار با جاروبرقی نیز هستند. سعی کنید برای کودکان توضیح دهید چرا تمیز نگه داشتن خانه مهم است. برای آنها فواید سلامتی ناشی از عدم اجازه ایجاد باکتری را توضیح دهید یا اینکه چگونه گرد و غبار باعث ایجاد آلرژی می شود. وقتی بچه ها دلیل انجام کارها را می فهمند و می دانند برای انجام هر کاری دلیلی وجود دارد آنها تمایل بیشتری به یادگیری و انجام کارهایی دارند که ممکن است از آنها لذت نبرند.

به خاطر داشته باشید که هر کودک متفاوت از دیگری است و با سرعت خودش رشد می کند. پس نباید از تمام بچه ها انتظارات یکسانی داشت.

source: https://www.kiddiematters.com/life-skills-checklist-for-kids-and-teens

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست