مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

روش های آموزش کارآفرینی به دانش آموزان

کارآفرینی علاوه بر اینکه دانش آموزان را با مفاهیمی مانند پول، سرمایه گذاری، استراتژی اقتصادی و نحوه تهیه سرمایه و بودجه آشنا می کند، همزمان دانش آموزان می توانند مهارت های مهم و حیاتی زندگی مانند حل مسئله، ایده طوفان فکری، ریسک پذیری، نحوه مواجه با شکست ها و شروع دوباره، تعیین هدف، همکاری مشترک و احساس راحتی انتخاب شغل دلخواه را فرا گیرند.

با توجه به اینکه پیش بینی بازار کار آینده بسیار دچار است و پر از ناشناخته هایی است که در مورد آنها اطلاعات چندانی نداریم. مهم است که به دانش آموزان در مورد فرصت هایی که می توانند در آینده برای خود ایجاد کنند، آموزش دهیم. از طریق راه های گوناگونی که وجود دارد معلمان می توانند در این زمینه ایفای نقش کنند و در برنامه درسی خود جرقه های این مهارت ها را روشن کنند. در آموزش کارآفرینی به جای اینکه طبق روال همیشگی یادگیری فقط معلم محور باشد، دانش آموزان خود نقش اصلی را داشته و در واقع نقش اصلی خودشان هستند و معلمان فقط در نقش راهنما آنها را هدایت می کنند.

هر دانش آموزی در زمینه خاصی استعداد داشته و مسلماً تمام دانش آموزان استعداد های یکسانی ندارند. به دانش آموزان اجازه دهید ایده های خود را هرچند بدون پشتوانه و مفهوم باشد بیان کنند و شما به عنوان معلم فقط راه های تجاری و عینی شدن ایده را به آنها بیاموزید.

اگر معلم هستید، در این مقاله ۵ استراتژی که می توانید به راحتی در کلاس خود برای تشویق مهارت های کارآفرینی به دانش آموزان به کار ببرید، مطرح می کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

راه های آموزش کارآفرینی در کلاس درس به دانش آموزان

  • جعبه های طوفان فکری ( جعبه های ایده پردازی)

می توانید مکانی از کلاس خود را برای قرارگیری سطل و یا جعبه ایده های کسب و کاری دانش آموزان در نظر بگیرید. حتی از این جعبه طوفان فکری می توانید برای شروع پروژه‌های مهم سالانه مدرسه استفاده کنید؛ به این معنی که دانش آموزان ایده هایی را که فکر می کنند می توانند در طول سال تحصیلی اجرا کنند و مدرسه به آنها نیاز دارد در این جعبه قرار دهند. وقتی شما به دانش آموزان اجازه می دهید ایده های خود را مطرح کنند و از آنها نیز استفاده می کنید در واقع به آنها می گویید که باورشان دارید و صدای آنها را می شنوید و برای شما اهمیت دارند. با این کار علاوه بر اینکه فضای کافی برای یادگیری و خودآموزی دانش آموزان ایجاد می شود؛ اعتماد به نفسشان نیز افزایش می یابد.

طوفان فکری در کلاس

جعبه های طوفان فکری در حقیقت نقش یک کاتالیزور را برای ایجاد و اشتراک گذاری ایده ها در مکان امن دارند و در عین حال دانش آموزان را به تفکر انتقادی و مهارت های حل مسئله تشویق می کند. شما به عنوان معلم می توانید به دانش آموزان یاد دهید که بتوانند هدف گذاری و زمان بندی صحیح را برای یک دوره زمانی خاص بیاموزند، این روش همچنین به دانش آموزان کمک می کند تا دید وسیعی تری از ایده خود داشته باشند و آینده و چشم اندازه ایده خود را تصور کنند. ایده های یک ماه مدرسه را شنبه اول هر ماه با همکاری هم بنویسید و به عنوان فرآیند یکساله یک هدف کارآفرینانه را هر ماه انتخاب کنید و دانش آموزان را در طول سال تحصیلی به سمت آن هدف راهنمایی کنید تا در آخر بتوانند پروژه کسب و کاری خود را به نمایش بگذارند و ارائه دهند.

  • جعبه های حل مسئله

هر مدرسه ای ممکن است یک سری مشکلات داشته باشد که دانش آموزان از وجود آنها ناراضی باشند و مدام در حال شکایت کردن از آنها هستند. به جای تشویق دانش آموزان به شکایت کردن می توانیم راهی را برای دانش آموزان فراهم کنیم که بتوانند مشکلات خود را بیان کنند و به راه حل آن فکر کنند.

بهترین روش تشویق دانش آموزان به ایده پردازی در مورد حل مشکلات به جای ایراد گرفتن است. جعبه های حل مسئله به دانش آموزان کمک می کند، به جای شکایت کردن، با هم صحبت کنند و راه حل های کاربردی پیشنهاد دهند. درگیر شدن و سر و کار داشتن با این راه حل ها علاوه بر اینکه روابط اجتماعی قوی تری بین دانش آموزی ایجاد می کند، عزت نفس آنها را نیز تقویت می نماید. به این ترتیب حل مسئله در تمام جنبه های دیگر زندگی و مشکلات جامعه به جای شکایت کردن در آنها نهادینه می شود.

حل مسئله در کودکان

  • دیدن برنامه شارک تنک برای کودکان (Shark Tank for kids)

اگر مدرسه شما اجازه می دهد، با دانش آموزان قسمت هایی از برنامه شارک تانک را از اینترنت دانلود و تماشا کنید. مخصوصا قسمت هایی را که مربوط به کارآفرینان جوان است. کافی است در گوگل عبارت Shark Tank  را جستجو کنید، فیلم های مختلفی از این برنامه را خواهید دید که نوجوانان و دانش آموزان ایده های تجاری خود را در مقابل داوران (همان کوسه ها!) مطرح می کنند و داوران که خودشان از سرمایه داران موفق، معروف یه شارک هستند با سوالات مختلف ایده های تجاری دانش آموزان را به چالش می کشند.

شما می توانید در مدرسه مسابقه شارک تنک خودتان را بسازید. دانش آموزان شما علاوه بر یادگیری بسیاری از مهارت های مهم کارآفرینی، می توانند در مورد سرمایه گذاری، سهام، ایجاد محصولات و خدمات، فراهم کردن مکان مناسب و ارائه در مقابل مخاطبان مهم و زیاد را نیز بیاموزند. تمرکز بر روی این مهارت و ارائه ها می تواند عشق به یادگیری مادام العمر را در دانش آموزان تقویت کند.

برنامه شارک تنک

  • ساعت نبوغ (Genius Hour)

ساعت نبوغ چیست؟ بر اساس وب سایت Genius Hour.com، ساعت نبوغ حرکتی است که به دانش آموزان این امکان را می دهد تا در عین تشویق به نوآوری و خلاقیت در کلاس، احساسات خود را نیز کشف کنند.

این ساعت برای یادگیری کار و یا هر فعالیتی که دانش آموزان قرار است در زمان مشخص شده فرا بگیرند، درنظر گرفته می شود.

نکته قابل توجه این است که حتی شرکت گوگل نیز ساعت نبوغ را برای کارمندان خود در نظر گرفته است. غول موتور جستجو گوگل، به مهندسان خود این امکان را می دهد که ۲۰ درصد از وقت خود را برای کار روی هر پروژه ای که به آن علاقه دارند صرف کنند. این ایده بسیار ساده است و به افراد اجازه می دهد روی چیزی که مورد علاقه آنها است کار کنند و در نتیجه بهره وری بالاتر می رود. خط مشی Google آنقدر خوب کار کرده است که گفته شده ۵۰ درصد پروژه های Google در این بازه زمانی خلاق ایجاد شده اند. تا به حال نام Gmail یا Google News را شنیده اید؟ این پروژه ها ساخته هایی از توسعه دهندگان پرشور هستند که از پروژه های ۲۰ درصد زمان خود (ساعت نبوغ) شکوفا شده اند.

این اصول ساعت نبوغ در کلاس نیز قابل اجرا است. به عنوان معلم، می توانید بخش مشخصی از زمان کلاس را برای دانش آموزان خود مشخص کنید تا بر روی پروژه هایی که به آن علاقه و اشتیاق دارند، کار کنند.

همچنین می توانید به آنها اجازه دهید تا از این زمان برای کشف چیز های جدید و یا انجام یک پروژه دلخواه استفاده کنند. حتی گاهی ممکن است لازم باشد با دانش آموزان تا آن حد همراهی کنید که روی موضوعاتی که نیاز است در خارج از کلاس کشف کنند، تمرکز نمایند.

ساعت نبوغ

در ایتدای اجرای این طرح در کلاس ممکن است دانش آموزانتان گیج شوند؛ زیرا در این روش خودشان مسئولیت یادگیری را برعهده دارند و طبق معمول همیشه، معلم به آنها نمی گوید که باید الان کدام مبحث را یاد بگیرند.

اگر با این مشکل مواجه شدید، می توانید از ایده طوفان فکری استفاده کنید تا دانش آموزان ایده اولیه خود را پیدا کنند و بعد ادامه ماجرا آغاز شود. روش دیگر برای کمک به دانش آموزان می تواند این باشد که قبل از شروع ایجاد ایده، وقت خود را صرف تحقیق کنند. به طور وسیع تر می توانید به آنها حتی این ایده را بدهید و در این راه نیز کنارشان باشید که یافته ها و پروژه های خود را با سایر کلاس ها، مدارس و حتی در فضای مجازی به اشتراک بگذارند. در تمام این مراحل شما به عنوان معلمی خلاق و دلسوز  باید آنها را همراهی کنید تا در صورت مشکل دانش آموزی از ادامه دادن راه باز نماند. امروز معلمان زیادی از ساعت نبوغ در کلاس های خود بهره می برند و شاهد شکوفایی استعداد دانش آموزان خود هستند.

  • کلوب تد (TED-Ed)

اگر معلم دانش آموزان بزرگتر هستند، مثلاً  دانش آموزان پایه های ششم ابتدائی تا پایه نهم پیشنهاد می کنیم دانش آموزان را به تماشای TED Teen Talks تشویق کنید. دانش آموزان می توانند از گفتگو های تد روش های قدرتمندی را برای اجرا کردن و تمرین مهارت های صحبت در جمع های عمومی، اشتراک گذاری ایده های نوآورانه و همچنین افزایش اعتماد به نفس را بیاموزند. کلوب TED-Ed گروه های رسمی را در سراسر دنیا ایجاد کرده است و دانش آموزان در این گروه ها به بحث و گفتگو در مورد ایده های نوآورانه خود می پردازند. دانش آموزان از سراسر جهان می توانند در قالب این گروه ها یاد بگیرند که چگونه ایده های ابتکاری خود را در قالب سخنرانی های TED ارائه دهند.

نتیجه گیری

علاوه بر روش های فوق با کمی خلاقیت و زمان گذاشتن می توان راهکارهای جدید و کاربردی را برای توانمند سازی دانش آموزان در مدرسه و کلاس به کار برد. آموزش مهارت های کارآفرینی به دانش آموزان در کلاس درس توسط معلم توانا بسیار تاثیر گذار است و دانش آموزان با دیدن سایر دوستان خود سریعتر به سمت ایجاد ایده های جدید تشویق می شوند و ویژگی های یک کودکان کارآفرین در آنان پرورش می یابد.

 

Source: https://www.forbes.com/sites/robynshulman/2018/04/08/5-ways-teachers-can-introduce-entrepreneurship-skills-in-their-classrooms/#108d78937293

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست