مدت زمان مطالعه: ۱۹ دقیقه

آموزش مهارت شغلی به کودکان

فهرست محتوا پنهان
1 آموزش مهارت شغلی به کودکان

چگونه فرزندان خود را برای شروع و راه اندازی یک کار تشویق کنیم و تا بتوانند کارآفرین شوند؟
آیا کودک شما در مدرسه دائما احساس خستگی می کند؟ آنها در کلاس درس با روحیه کنجکاو و سرکش خود مداوم مربیان و معلمان خود را کلافه می کنند و باعث می شوند در موردشان به اشتباه قضاوت شود؟ یا آنها به راحتی چیزهایی را خلق می کنند و از این کار لذت می برند و علاقه مند هستند دست سازه های خود را برای کسب درآمد به فروش برسانند؟

اگر با موارد بالا در فرزند خود مواجه هستید، باید به شما بگوییم ممکن است فرزند شما ویژگی های یک کارآفرین موفق را داشته باشد. کارهای زیادی وجود دارد که شما به عنوان والدین می توانید برای بچه ها انجام دهید تا مهارتها، صفات و ارزش هایی را که به آنها کمک می کند تا توانایی بالقوه خود را پیدا کنند، توسعه دهید. در این به شما کمک می کنیم تا روش های آموزش مهارت شغلی به کودکان را بدانید و از طرق مختلف این صفات را در آنها پرورش دهید.

چرا کودکان باید کارآفرین شوند؟

اگر هرگز خودتان شغلی را راه‌اندازی نکرده اید، ممکن است کمی غیرمعقول به نظر برسد که بخواهید فرزندتان را تشویق کنید تا کسب و کاری برای خودش راه اندازی کند. به هر حال، بر اساس اعلام اداره کسب و کارهای کوچک آمریکا (SBA)، بیش از ۵۰ درصد مشاغل کوچک طی ۵ سال اول فعالیت خود، از بین می روند. با این وجود چرا از فرزندان خود می خواهیم با چنین خطر بالایی از شکست برای کارآفرین شدن تلاش کنند و زمان و انرژی بگذارند؟

تمام کارآفرین ها معتقدند با اینکه خطر یا ریسک ایجاد یک کسب و کار ممکن است زیاد باشد، اما مزایای فراوانی نیز دارد که این مزایا حتی برای کودکان بیشتر نیز خواهد بود. راه اندازی یک کسب و کار مسلما کار ساده ای نیست، اما به دلیل پاداش و مزایای فراوانی که به همراه خواهد داشت این ارزش را دارد برای بدست آوردن آن اقدام کنیم.

مزایای کارآفرین شدن و راه اندازی کسب و کار

آزادی

راه اندازی کسب و کاری که متعلق به خودتان باشد، باعث می شود بتوانید کنترل بیشتری بر آینده خود داشته باشید و به اصلاح می دانید هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید به کدام سمت کشتی خود را هدایت کنید و مسیری را طی خواهید کرد که کاملا به خودتان بستگی دارد. این خود مختاری در کار منجر به تقویت اعتماد به نفس شده و همچنین جایی برای بهانه گیری باقی نمی‌گذارد!

وقتی بچه ها احساس قدرت و مسئولیت پذیری را همراه با این احساس آزادی تجربه کنند زندگیشان تغییرات مثبتی می کند. شاید مراحل اولیه انتخاب حرفه مورد علاقه شان (حتی تا انتخاب پنجمین شغل) موفقیت آمیز نباشد، اما پیمودن همین مراحل باعث رشد آنها می شود و باعث می شود تجربه کنند و بالطبع اعتماد به نفسشان نیز بیشتر می شود.

احساس موفقیت

مشاغل کوچک معمولا برای حل مشکلات و رفع نیازهای جامعه ایجاد می شوند. کارآفرینان با دیدگاه کمک به دیگران به سراغ اهداف خود
می روند و اعتقاد دارند که به طور باور نکردنی به پاداش و نتیجه کار خود می رسند.

حال این حس در کودکان عمیق تر است، کودکان کمک به دیگران را دوست دارند و وقتی می بینند که ایده هایشان به افراد جامعه و جهان کمک می کند، احساس عمیق موفقیت و توانمندی می کنند.

انعطاف پذیری

ممکن است هنگامی که شما کسب و کار خود را راه اندازی می کنید و هنوز در ابتدا راه هستید بارها مرتکب اشتباه شوید مانند بسیاری از افراد دیگر که در این راه قدم گذاشته اند. شما دو راه دارید یا آنکه با خودتان رو راست باشید و از اشتباهات تجربه کسب کنید و پرقدرت تر این راه را ادامه دهید و یا آنکه از ادامه راه منصرف شوید.

یادگیری چگونگی بازگشت از شکست یک مهارت حیاتی برای بچه ها است. آنها با یادگیری چگونگی غلبه بر موانعی که مانع رسیدن آنها به اهدافشان می شود- یا یافتن راه های جدید برای دور زدن آنها- قوی تر می شوند ( پوست کلفت تر می شوند! ) و یاد می گیرند برای عبور از شرایط سخت به نقاط قوت و مهارت خود اعتماد کنند. این مقاومت و انعطاف پذیری در طول زندگی آنها بسیار ارزشمند خواهد بود.

نظم و انضباط

با شروع راه اندازی یک کسب و کار هنگامی که اداره این مشاغل را برعهده دارید خواه یک غرفه لیموناد در بازارچه ای کوچک باشد و یا یک استارتاپ مبتنی بر فناوری باید مسئولیت برخی از کارها را به افراد دیگری واگذار نمایید. شما باید یاد بگیرید که چگونه می توانید بودجه ای را برای کسب و کار خود ایجاد و برنامه ریزی متعادلی برای صرف کردن آن داشته باشید، چطور ایده خود را برای عرضه به بازار ارائه کنید و به فروش برسانید، زمان و گردش کار خود را مدیریت کنید، روابط کاری مهم خود را ایجاد کنید و … و این لیست می تواند به همین صورت ادامه داشته باشد.

این کار مستلزم انضباط، هوش و خلاقیت برای پر کردن نقش های بسیاری است که در راه اندازی کسب و کار لازم است. کودک شما یاد خواهد گرفت چگونه کارهایی را انجام دهد که هرگز فکر نمی کردند بتوانند انجام دهند زیرا کارآفرینان باید به این صورت باشند و این جزئی از ویژگی آنهاست.

ریسک پذیری هوشمند

انسان ها به طور طبیعی در اکثر موارد در معرض خطر هستند. ما عموما دوست نداریم ریسک کنیم زیرا اطمینان و آگاهی از نتیجه عمل کاملا برای ما روشن نیست و با توجه به ذهنیتی که از گذشته در جامعه وجود داشته است این حس تداعی می شود که ریسک کردن معمولا ما را در معرض خطراتی قرار می دهد که ممکن است باعث کشته شدن افراد نیز شود!! با وجود اینکه در برخی موارد ممکن است این ذهنیت درست باشد اما کارآفرینان اغلب طرز تفکر متفاوتی را دنبال می کنند و آن ریسک کردن در کارها است.

کارآفرینان باید بتوانند راحت ریسک کنند، آنها همچنین باید یاد بگیرند که کدام خطرات ارزش ریسک کردن دارند در برخی موارد ریسک کردن مانند یک قمار احمقانه است. در حالی که از برخی از آنها ممکن است ثمراتی حاصل شود که بسیار با ارزش باشد. اینکه بتوانید تفاوت را تشخیص دهید و جرات داشته باشید که به دنبال خطرات هوشمندانه بروید می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی کودک شما مفید باشد.

احساس غرور

ریچارد برانسون، کارآفرین و سرمایه گذار بریتانیایی، در مورد راه اندازی یک تجارت می گوید: ” بیش از هر چیز، شما می خواهید چیزی ایجاد کنید که به آن افتخار کنید.”

راه اندازی یک کسب و کار و رسیدن به اهداف، احساس غرور شدیدی را در کودکان ایجاد می کند. این مساله از بسیاری از جهات علاوه بر تقویت زندگی درونی افراد باعث ایجاد حس عطش برای رسیدن به چیزهای جدید می شود. وقتی بچه ها به طور عینی می بینند که ایده هایشان عملی می شوند، هیچ وقت آن را فراموش نمی کنند و باعث می شود انگیزه داشته باشند تا بتوانند این احساس غرور خود را تداوم بخشند.

تفکر مستقل

آموزش در مدارس غالبا به گونه ای است که گویا برای هر مساله فقط یک راه حل و پاسخ وجود دارد.  اما همه ما می دانیم که زندگی به ندرت به این روش پیش می رود. اغلب راه های زیادی برای دستیابی به راه حل ها وجود دارد و حتی بعضی از راه حل ها ممکن است نسبت به بقیه راهکارها بهتر باشند.

برخی از کارآفرینان با حس استقلال شدید و تمایل به تفکر خارج از چارچوب برای حل مشکلات متولد شده اند. برخی دیگر این حس را به آرامی و با رشد کسب و کار خود بدست می آورند. کارآفرینی به کودکان شما می آموزد که از خلاقیت برای یافتن راه حل مشکلات استفاده کنند. آنها را دائما تشویق کنید و در موقعیت هایی قرار دهید که کنجکاو شوند تا استراتژی های جدید برای مسائل پیدا کنند و به آنها بیاموزید که در روش ها و رویکرد های خود انعطاف پذیر باشند. تفکر مستقل و رویکرد ابتکاری از ویژگی های مهم رهبران است.

مزایای راه اندازی کسب و کار

نمونه هایی از کارآفرینان جوان دنیا

ریچارد برانسون

در ظاهر، ممکن است فکر کنید اگر یک کودک تجربه و دانش لازم یک فرد میانسال را نداشته باشد، پس نمی تواند کسب و کاری را راه اندازی نماید. اما باید بگوییم در دنیا کودکان زیادی هستند که ثابت کرده اند این مهم امکان پذیر است و داستان های الهام بخش زیادی وجود دارد که بچه ها قبل از آنکه به سن دبیرستان برسند، توانسته اند کسب و کار خود را ایجاد نمایند.

یکی از مشهورترین نمونه های یک کارآفرین جوان موفق ریچارد برانسون است که در سن ۱۶ سالگی دبیرستان را رها کرد و اولین تجارت خود را که یک مجله فرهنگی برای جوانان به نام دانش آموز (دانشجو) بود، را راه اندازی کرد. او سپس شرکت ویرجین رکوردز شرکتی که آلبوم‌های موسیقی را با سفارش پستی برای خریداران ارسال می‌کرد و به‌ مرور تبدیل به فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلبوم‌های موسیقی شد را تأسیس نمود.

وی اکنون مؤسس شرکت ویرجین گورپ است که بیش از ۴۰۰ شرکت زیرمجوعه دارد.

بن کاسنوچا

کارآفرین بعدی، بن کاسنوچا، مؤسس شرکت نرم افزاری comcate است که شرکت خود را در سن ۱۳ سالگی راه اندازی کرد. شرکت comcate نرم افزار های مورد تقاضا را به فرمانداری های محلی کوچک و متوسط ارائه می کرد تا به آنها در بهبود خدمات به مشتریان و شهروندان، کمک کند. امروزه این نرم افزار در تمام شهرهای کشور آمریکا در حال استفاده است و به بیش از ۲۵ هزار شهروند و کارمند خدمت رسانی می کند.

برنان آگرانوف

کارآفرین موفق بعدی که می توان معرفی کرد برنان آگرانوف، خالق شرکت HoopSwagg، است که کار خود را از ۱۳ سالگی آغاز کرد. او در طی پنج سال توانست با طراحی جوراب های بسکتبال با طرح های خاص و فروش آنها به صورت آنلاین به یک میلیاردر تبدیل شود.

آیا امکان دارد فرزند شما نیز به این سطح از موفقیت دست پیدا کند؟ به احتمال زیاد پاسختان منفی است، اما آنها می توانند با استعداد و توانایی خود شما را سوپرایز کنند. حتی یک کسب و کاری که در نهایت ناموفق باشد می تواند درس های ارزشمندی را برای آینده شان فراهم کند.

چگونه یک کودک کارآفرین تربیت کنیم؟

به عنوان والدین، کارهای زیادی وجود دارد که با انجام آن می توانید روحیه کارآفرینی را در کودک خود تشویق کنید. با ایجاد حس استقلال، خلاقیت و روحیه مبتکر بودن می توانیم در این راه به آنان کمک کنیم. چند نکته مهم وجود دارد که برای پرورش کودکان کارآفرین باید در نظر داشته باشید:

نقاط قوت و ضعف کودکان شناسایی کنید.

کامرون هرولد، کارآفرینی بالقوه ای است که در سخنرانی خود در تد تاک با عنوان “بیایید کودکان را کارآفرین تربیت کنیم” می گوید، والدین باید بتوانند توانایی و استعداد فرزند خود را شناسایی نمایند و ببینند فرزندشان به طور بالقوه در چه چیزهایی خوب است. هرولد در این سخنرانی تاکید می کند والدین نباید بچه هایی که ممکن است در مدرسه نتایج خوبی نگیرند را تحت فشار قرار دهند تا آنها را حتما به سمت درس خواندن هدایت کنند. در عوض آنها می توانند مهارت های لازم برای راه اندازی کسب و کار را فرا بگیرند.

هرولد مدعی است امروزه مدارس دانش آموزان را به گونه ای تربیت می کنند که به دنبال مشاغل خوب مانند دکتر، مهندس یا وکیل باشند. کسانی که از نظر علمی سرآمد هستند مجبور می شوند که به سمت علم بروند، کسانی که در ریاضیات عالی هستند نیز معمولا به سمت رشته های حسابداری و علوم کامپیوتر سوق داده می شوند. کودکانی که عاشق این موضوعات هستند وقتی این مسیرها را دنبال می کنند خوب عمل می کنند زیرا این رشته ها با علایق و استعداد آنها مطابقت دارد.

با این حال، کودکانی که بسیار خلاق هستند و معمولا در یافتن راه حل های نوآورانه برای مسائل و مشکلات تبحر دارند و علاقه ای هم به مسیرهای شغلی ذکر شده ندارند، به ندرت تشویق می شوند که به سمت کارآفرینی که مناسب روحیات آنهاست بروند. در عوض آنها مداوم تحت فشار قرار می گیرند و دائما اطرافیانشان از آنها می خواهند که در چارچوب باشند در حالی ذات آنها چیز دیگری است.

باید به نقاط قوت فرزند خود نگاهی دقیق بیندازید، آنها بیشتر دوست دارند چه کاری را انجام دهند؟ آنها در چه چیزهایی مهارت بیشتری دارند؟ به چه چیزهایی علاقه مند هستند؟ چگونه فرزندتان می تواند از مهارت ها و علایق طبیعی خود برای راه اندازی یک کارجانبی استفاده کند؟

شما به عنوان والدین باید نقاط ضعف و هر شرایطی که ممکن است برای کودکتان چالش آفرین باشد، را نیز بررسی کنید. به عنوان مثال، برانسون دچار نارساخوانی شدید (خوانش پریشی)یا کامرون هرولد، مانند استیو جابز دچار اختلال کمبود توجه (ADD) بود. این شرایط، در بسیاری از کارآفرینان شایع است. اگر به روش صحیح با این اختلالات برخورد شود و رفتار آگاهانه و هوشمندانه ای در این رابطه صورت گیرد این اختلالات می توانند تبدیل به یک مزیت شوند نه یه نقص.

به عنوان مثال کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADD) و اختلال کمبود توجه و پیش فعالی (ADHD) دچار مشکل عدم توجه و دقت تمرکز می شوند. این گونه مشکلات را می توانید بک کمک موضوعاتی که کودکتان به آن علاقه مند است برطرف کنید مانند ورزش، لباس و مد، غذا و …

دایره دوستان کودکان را گسترش دهید.

اگر می خواهید فرزندتان روحیه کارآفرینی پیدا کند، نگاهی دقیق به خانواده، دوستان و همسایگان که بچه ها بیشتر وقتشان را با آنها می گذرانند بیندازید. اگر می خواهید کودک خود را تشویق کنید که خارج از چارچوب فکر کند، باید او را در معرض افرادی قرار دهید که قبلا چنین کاری انجام داده اند. برای آنها داستان زندگی بچه هایی را تعریف کنید که در سن کم مشاغل موفقی را شروع کرده اند.

می توانید برای کودکتان دوستان یا مربیانی در نظر بگیرید که کارآفرین هستند و می توانند به عنوان مثال اینکه شروع  کارآفرینی به چه صورت است و برای وارد شدن به حوزه کارآفرینی باید چه موارد را در  نظر بگیرند؛ را به کودکان آموزش دهند.

به عنوان پیشنهاد بعدی می توانید کودکان خود را در معرض ارتباط با افراد موفقی مانند هنرمندان، موسیقیدانان، نویسندگان و سخنرانانی قرار دهید که به دنبال علاقه های خود بودند.

به طور خلاصه می توان این گونه نتیجه گرفت که باید فرزندان خود را با افرادی مرتبط کنید که به آنها نشان می دهند تحقق رویاهایشان ممکن است و مهم تر از آن ایده های آنها را در طول راه رسیدن به هدفشان تشویق و حمایت می کنند. باید گفت شبکه پشتیبانی قوی یکی از مهمترین عناصر موفقیت در کارآفرینی است. شما به عنوان والدین نقش بزرگی دارید. وقتی فرزندنتان با ایده ای به سراغ شما می آید، مراقب باشید با عکس العمل خود باعث از بین رفتن آن ایده نشوید در عوض با آنها همراه شده تا دریابند، چگونه می توانند این کار را انجام دهند.

روش تعیین هدف را به کودکان بیاموزید.

یک مهارت اساسی در راه اندازی یک کسب و کار دانستن چگونگی تعیین و دستیابی به اهداف است. البته این مورد در حقیقت پایه و اساس موفقیت کودکان در هر زمینه ای از زندگی شخصی آنهاست. برای آغاز می توانید از یک کار کوچک مثل صحبت کردن با کودکان در مورد چیزی که دوست دارند به آن دست یابند، شروع کنید، هدف های کوچک را برای مثال می توانید مواردی مانند پس انداز کردن برای خرید یک اسباب بازی جدید تعیین کنید یا می توانید برای یک هدف بزرگتر انتخاب شدن در شورای دانش آموزی مدرسه را در نظر بگیرید. با فرزندتان همکاری کنید تا گام به گام برنامه ای را برای تحقق بخشیدن به اهدافشان ایجاد کنند.

در مرحله بعد؛ بهتر است هدف و برنامه عملیاتی را که تهیه کرده اید یادداشت کنید. تحقیقات انجام شده توسط استاد روانشناسی دانشگاه دومینیکن کالیفرنیا در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد شرکت کنندگان در این تحقیق که اهداف خود را یادداشت کرده بودند موفق شدند به اهداف خود دست یابند. در آخر اینکه، کودک خود را روزانه تشویق کنید تا از این برنامه پیروی کند. تشویق یا عدم حمایت عامل مهمی در موفقیت یا شکست آنها خواهد بود. همچنین می توانید از سایت های مختلفی مانند stickK برای کمک به فرزندتان در دستیابی به اهداف شان کمک بگیرید.

نحوه کنار آمدن با شکست را به کودکان آموزش دهید.

مهم نیست دقیقا چند سال دارید، در هر سنی ممکن است مقابله با شکست برایتان سخت باشد، اما شکست به خصوص برای کودک می تواند ویران کننده باشد. به همین دلیل است که باید در اولین فرصت به کودک خود نحوه مقابله با شکست را آموزش دهید، آنها باید یاد بگیرند از هر اشتباهی که ممکن است رخ دهد می توانند درس بگیرند و مقاومت داشته باشند و هرگز تسلیم نشوند.

هر کسب و کار موفقی که در حال حاضر وجود دارد، مسلما از ابتدا به این صورت نبوده است. این کسب و کارها نیز در هر قدمی که بر می داشته اند بارها زمین خورده اند، پا پس کشیده اند و با تجربه و پافشاری بیشتر به راه خود ادامه داده اند.

هر زمان فرزندتان کاری را امتحان می کند و موفق نمی شود، چه پروژه ای در مدرسه باشد یا کسب و کاری که برای خودش راه اندازی کرده است، بنشینید و با او در مورد آنچه اتفاق افتاده، اشتباهاتی که رخ داده و به طور کلی تجربه ای که از این فرآیند آموخته اند صحبت کنید. با هم در مورد اینکه آنها چطور می توانند دوباره از نو شروع کنند و با استفاده از آموخته ها کارها را بهتر کنند، مشورت کنید. چگونه آنها می توانند از انجام همان اشتباه در آینده جلوگیری کنند نیز موضوعی خواهد بود که می توان در مورد آن با هم گفتگویی داشته باشید.

 به فرزندتان کمک کنید تا نیاز ها و فرصت ها را شناسایی کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشتر مشاغلی را که کامرون هرولد از کودکی شروع به کار کرد، دقیقا برآوردن نیازی بود که توانست در جامعه خود پیدا کند. مثلا او توپ‌های گلف را جمع می‌کرد. هرولد متوجه شده بود که یک تپه در زمین گلف وجود دارد و مردم نمی‌توانستند وسایلشان را از آن بالا ببرند. پس آن‌جا روی یک صندلی می‌نشست و فقط وسایل افرادی را که توپ جمع‌کن نداشتند، حمل می‌کرد. او کیف توپ‌های گلف آن‌ها را بالا می‌برد و افراد هم به او یک دلار می‌دادند. او با این کار درآمد بیشتری نسبت به دوستانش به دست آورد. اغلب ساده ترین راه جستجو نیازها و فرصت ها در زندگی خود کودک است. چه مشکل یا مسئله ای را به طور مداوم تجربه می کنند؟ چگونه ممکن است آنها این مشکل را حل کنند؟ انجام کارهای کوچک به آنها می آموزد که به جای اینکه از یک مسئله کوچک گلایه کنند به دنبال راه حل برای آن باشند.

با افزایش تمرکز بر روی این موضوع، به کودک خود آموزش دهید نسبت به اطراف خود هوشیار تر باشد و بیشتر دقت کند و به دنیال نیازهای برآورده نشده در خانه، مدرسه، محله، جامعه و یا درکل جهان باشد. به محض اینکه آنها حتی یک راه حل برای موضوعی پیشنهاد می دهند با روش طوفان فکری می توان روش های مختلف دیگر را نیز که در رفع نیازها موثرند، کشف کرد.

موارد مهم تربیت کودک کارآفرین

کودکان را مجبور کنید تا راه حلی برای کارها پیدا کنند.

به دلیل آنکه پدر و مادر کامرون هرولد هر دو کارآفرین بودند به او اجازه کار برای فرد دیگری را نمی دانند و به او گفته بودند که باید خودش راهی برای بدست آوردن پول پیدا کند. از آنجایی که این تنها راه او برای بدست آوردن پول بود، او راه های زیادی برای کسب درآمد پیدا کرد و اکنون او و خواهران و برادرانش همگی جز کارآفرینان مادام العمر هستند.

اگر می خواهید کاری کنید، که کودکتان روی پای خودش بایستد، مطمئن شوید گزینه دیگری ندارد. آنها باید بدانند اگر می خواهند چیزی بخرند باید برای خرید آن سرمایه تهیه کنند. به قول یک ضرب المثل انگلیسی ” گرگ های گرسنه بهترین شکار را انجام می دهند.” اگر فرزند شما چاره دیگری نداشته باشد می آموزد که به جای اینکه در یک مسیر آسان برای گرفتن دستمزد تلاش کند به خلاقیت و اراده خود اعتماد کرده و از این طریق درآمد مورد نیاز کارهایش را به دست بیاورد.

آموزش سواد مالی به کودکان

سواد مالی و مدیریت فردی پول باید در هر مدرسه ای به کودکان آموزش داده شود، اما متاسفانه این امر مهم صورت نمی گیرد. بنابراین این شما هستید که باید به فرزندتان در مورد مدیریت پول آموزش دهید.

این کار بسیار فراتر از دادن کمک هزینه به فرزندتان است. اگر چه دادن کمک هزینه (پاداش) انجام کار خانه به کودکان می تواند باعث تشویق اخلاق کار خوب در آنها شود، اما کامرون هرولد، کارآفرین مادام العمر، معتقد است که این کار مانند دادن حقوق به آنها است و کمکی به پرورش روحیه کارآفرینی در کودکان نمی کند. در عوض او پیشنهاد می کند فرزندتان را تشویق کنید که در خانه جستجو کند تا ببیند چه کارهایی را می  تواند انجام دهد، سپس در مورد قیمت این کار با شما مذاکره کند. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود آنها بتوانند فرصت ها را دریابند و مشکلات را شناسایی و حل کنند، مهارت مذاکره آنهارا نیز بهبود می بخشد.

در مرحله بعد باید به کودکان خود بیاموزید چگونه پس انداز کنند. حتی کودکان نوپا با استفاده از کوپن ها و تصاویر نحوه پس انداز، موارد لازم را تا حدودی می توانند یاد بگیرند. یادگیری نحوه کنترل احساسات و انگیزه های خرید و ایجاد روحیه صبر و شکیبایی برای پس انداز کردن مواردی هستند که نه تنها برای مدیریت امور مالی تجاری برای آنها مفید خواهد بود بلکه برای مدیریت مالی شخصی نیز بسیار موثر است. آموزش سواد مالی به کودکان باعث می شود از اشتباهات بزرگ مالی در آینده تا حدی زیادی مصون باشند.

آموزش بازاریابی به کودکان

هیچ کسب و کاری هر چقدر هم که شگفت انگیز و فوق العاده باشد، بدون مشتری موفق نمی شود. بنابراین، مهم است که کودک شما با مفهوم بازاریابی آشنا شود و بداند بازاریابی چیست و چگونه می تواند از این مهارت در کسب و کار خود استفاده کند.

شما می توانید با کودکتان در مورد بازاریابی هایی که به طور روزمره در اطراف خود می بینید صحبت کنید و مرحله به مرحله آموزش کارآفرینی را پیش ببرید. تبلیغاتی که هنگام انجام بازی کامپیوتری یا در طول برنامه تلویزیونی مورد علاقه شان پخش می شود و همچنین تبلیغات مختلف نرم افزارهای نصب شده بر روی تلفن همراه موارد خوبی برای بحث و آموزش مهارت بازاریابی به کودکان است. چه چیزی از تبلیغ ها بیشتر توجه آنها را جلب می کند و مورد علاقه آنهاست؟ آنها در مورد هر کدام چه قسمت هایی را دوست دارند و چه قسمت هایی را دوست ندارند؟ برای جذابیت بیشتر این تبلیغات برای گروه سنی همسالان خود چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

حتی زمان هایی را که در فروشگاه هستید می توانید در همین مورد مکالمه کنید. می توانید در کنار برخی غرفه ها بیشتر توقف کنید و در مورد آنچه آنها می بینند و یا احساس می کنند صحبت کنید حتی بسته بندی اقلام مختلف به عنوان مثال غلات می تواند درس های مهم بازاریابی را برای کودکان فراهم نماید.

اگر فرزند شما بزرگتر است می توانید در مورد بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز با او صحبت کنید. شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و Pinterest می توانند در موقعیت کسب و کارها تاثیرات شگرفی را ایجاد نمایند.

پرورش خلاقیت کودکان

کامرون هرولد، کارآفرین مادام العمر، توصیه می کند به جای آنکه تمام شب های هفته را  قبل خواب برای کودکتان داستان بخوانید، به عنوان مثال فقط چهار شب از هفته این کار را انجام داده و در سه شب دیگر از کودک خود بخواهید برای شما داستانی تعریف کند. حتی می توانید سه یا چهار تا از اسباب بازی های آنها یا چند کلمه را انتخاب کرده و  از آنها بخواهید داستانی در مورد آن ها بسازند.

این نوع تمرین ها نه تنها مهارت تفکر خلاق کودکتان را فعال می کند، بلکه به آنها می آموزد چگونه به صورت مستقل فکر کنند و مهم تر از همه، آنها یاد می گیرند از قصه گفتن و خلاق بودن لذت ببرند!

هرولد همچنین پیشنهاد می کند کودکتان را در موقعیتی قرار دهید تا در مقابل دیگران بلند شود و صحبت کند، به عنوان مثال این فعالیت می تواند به معنای سخنرانی برای گروه هایی از جامعه یا اجرای نمایش با دوستانشان باشد در واقع هر چیزی که باعث ایجاد مهارت تفکر خلاق شود.

نحوه درخواست کمک را به کودکانتان آموزش دهید.

درخواست کمک کردن به خصوص برای کودکانی که به شدت مستقل هستند ممکن است دشوار باشد. اما همه ما گاه و بیگاه ممکن است به کمک نیاز داشته باشیم و دانستن نحوه درخواست کمک به نوعی ضروری است.

کودک شما اگر بداند چگونه و چه موقع باید درخواست کمک کند، در آینده مسلما کارآفرین بهتری می شود. خودتان، مربیان آموزش دیده، دوره های مختلف کارآفرینی، شبکه های اجتماعی یا جامعه و … می توانند اینگونه آموزش ها را در اختیار کودکان قرار دهند.

آموزش نحوه ارتباط مؤثر به کودکان

همیشه داشتن ارتباطاتی قوی لازم و تاثیر گذار است. با این حال، با وجود محبوبیت و گسترش رسانه های اجتماعی، پیام رسان های متنی، افزایش زمان نمایش های خانگی برای کودکان و … مهارت های ارتباطی رو در رو و نوشتاری دانش آموزان به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

مطمئن باشید اگر کودک شما یاد بگیرد چطور به صورت اصولی با دیگران ارتباط برقرار کند، در زندگی پیشرفت خواهد کرد. برای اینکه این موضوع را بیشتر درک کنید می توانید سخنرانی کودک اعجوبه  آدورا استیواک (Adora Avitak) با موضوع ”  آنچه بزرگسالان می توانند از بچه ها یاد بگیرند”  را مشاهده کنید. استیواک تنها ۱۲ سال داشت ولی مانند یک فرد بزرگسال با تجربه به وضوح و حرفه ای سخنرانی می کرد. سخنرانی های او فوق العاده الهام بخش است.

یکی از راه هایی که می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت ارتباطی بهتری داشته باشند این است که زمان تماشای تلویزیون، تلفن همراه و … آنها را محدود کنید. کودک شما به جای تماشای یک نمایش یا بازی ویدئویی اکنون وقت آزاد برای صحبت کردن، کتاب خواندن، بازی خواهد داشت. تمام این موارد به آنها کمک می کند تا بتوانند مهارت ارتباطی خود را ارتقا ببخشند.

به یاد داشته باشید که اولین الگوی کودکان والدین آنهاست. آنها به طور دقیق به رفتار های والدین خود دقت می کنند، بنابراین بسیار مهم است مدل رفتاری داشته باشید که می خواهید آن را در فرزند خود مشاهده کنید.

حواستان باشد زمانی که با فردی صحبت می کنید کاملا به حرف های او گوش دهید، مثلا به تلفن نگاه نکنید یا در فکر فرو نروید. هنگام صحبت با فرزندتان به او توجه کامل داشته باشید، وقتی قصد دارید با او در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده اید صحبت کنید، جزئیات را کاملا توصیف کنید.

همچنین می توانید برای کودک خود نقش بازی کنید تا او بهتر ارتباط برقرار کردن را بیاموزد. بازی کردن نقش شخصی که عصبی است یا از موقعیتی ترسیده بسیار می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال، ممکن است یکی از دوستان کودکتان به او حرفی بزند و احساساتش جریحه دار شود، حال او چطور می تواند با این موقعیت رو به رو شود؟ بازی این سناریو به کودک شما این امکان را می دهد در مکانی امن آنچه را می خواهد بگوید تمرین کند تا در زمانی که به طور واقعی با چنین صحنه هایی مواجه شد بتواند بهتر ارتباط برقرار کند.

ایده کسب و کار برای کودکان

هنگامی که کودکتان تصور می کند با افکار و تخیلاتش محدود شده است، ایجاد یه کسب و کار می تواند کارگشا باشد. به احتمال زیاد متوجه می شوید زمانی که مهارت ها و ویژگی های ذکر شده در بالا را در آنها تشویق می کنید، کودکتان ایده های کسب و کاری را طرح می کنند که تاکنون به آن فکر نکرده بودید.

اگر می خواهید به آنها کمک کنید تا به عنوان یک کارآفرین فعالیت خود را هر چه زودتر شروع کنند در این قسمت ایده هایی برای کسب و کار کوچک کودکان و نوجوان معرفی می شود.

  •  فروش اسباب بازی های قدیمی

اگر فرزندتان به سنی رسیده است که برخی از اسباب بازی ها یا بازی های کامپیوتری دیگر مناسب رده سنی او نیست و می تواند به راحتی از آنها جدا شود، این امکان وجود دارد که آنها را در بازارچه های فصلی، محلی و یا نرم افزار های آنلاین به فروش برساند.

به جای اینکه تمام کارها را خودتان انجام دهید، کودک خود را در شرایطی قرار دهید که هر کاری را که توانایی آن را دارد انجام دهد. اگر سن آنها کم باشد به عنوان مثال ممکن است نتوانند یه سری کارهای مربوط به فروش آنلاین را انجام دهند، اما شما می توانید در نقش یک راهنما نحوه کار را به آنها نشان دهید.

به آنها اجازه دهید فردی باشند که می توانند خودشان از وسایلی که قرار است بفروشند عکس بگیرند، در مورد قیمت آن تصمیم بگیرند و توضیحاتی نیز در مورد محصولشان ارائه دهند. در حقیقت تا اندازه ای که توانایی تحمل و انجام مسائل را به تنهایی دارند به آنها این استقلال را دهید تا احساس غرور و افتخار همراه با کسب درآمد را حس کنند.

  • فروش صنایع دستی

آیا کودک شما عاشق نقاشی است؟ به ساخت زیورآلات علاقه مند است؟ در این صورت، آنها این امکان را دارند که صنایع دستی خود را به فروش بگذارند.

اگر کودک شما به ساخت وسایل مختلف علاقه مند است، می تواند با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین وسایل دست ساز خود را بفروشد. البته سایر گزینه های فروش آنلاین مانند فروشگاه های اینترنتی دیجی کالا، دیوار و … نیز در دسترس هستند.

  • تدریس خصوصی

آیا فرزند شما به خوبی انگلیسی یا فرانسه صحبت می کند؟ آیا آنها پیانو را خوب می نوازند؟ آیا آنها در مدرسه جز دانش آموزانی هستند که در درس ریاضی بهترین نمره را کسب می کنند و استعداد خوبی دارند؟

اگر کودک شما در یک ویژگی خاص از نظر آکادمیک، موسیقی یا هنری برتری دارد، می تواند به دیگران در سنین بالاتر یا کوچکتر از خود تدریس کند. تدریس خصوصی می تواند یک روش عالی کسب درآمد و همچنین تقویت مهارت های کودکان باشد.

  • مراقبت های مربوط به حیوانات

اگر کودک شما حیوانات را دوست دارد، ممکن است آنها به راه اندازی مشاغلی که مراقبت از حیونات را فراهم می کند، علاقه مند باشند. این خدمات می تواند شامل خدمات سگ پیمایی، بازدید از حیواناتی که به دلیل شاغل بودن صاحبانشان در خانه تنها هستند، نظافت حیوانات خانگی و … باشد.

  • وبلاگ نویسی

اگر کودک شما عاشق نوشتن و قصه گفتن است، ممکن است داشتن یک وبلاگ برایشان لذت بخش باشد. وبلاگ ها اگر بتوانند طرفداران خود را بدست آورند می توانند بسیار سودآور باشند، درست است که ممکن است کسب طرفدار برای یک وبلاگ زمان بر باشد و چند سال طول بکشد اما اگر فرزند شما نویسنده ای با استعداد است و به راحتی می تواند نظرات خود را بیان کند ممکن است میزان بازدید از وبلاگش به صورت تصاعدی افزایش یابد.

اگر فرزند شما اطلاعات خوبی از فناوری های نوین و شبکه های اجتماعی دارد، می تواند با تهیه پادکست یا ساخت ویدئو های اطلاعاتی در یوتیوب و سایر شبکه های اجتماعی به جذب طرفدار بپردازد. آنها می توانند در مورد موضوعات مختلف به تولید محتوا بپردازند، موضوعاتی از قبیل تکنیک های مربوط به بازی های کامپیوتری پرطرفدار، نکات مربوط به مد، آشپزی، حتی نحوه ساخت یک سری اسباب بازی ها و …

هر چه موضوع تخصصی تر باشد، مسلما دنبال کنندگان نیز خاص تر می باشند.

  • باغبانی

اگر کودک شما به گیاهان علاقه مند است، می توانید یک باغچه ارگانیک درست کنید و میوه ها و سبزیجات حاصل از آن را در بازاچه های محلی و … بفروشید. آنها همچنین می توانند در محله به درب هر خانه بروند و غذای تاره خانگی را به کسانی که وقت کافی برای مراجعه به فروشگاه ها و یا کاشت سبزیجات ندارند بفروشند.

اگر کودک شما عاشق پخت و پز است، می توانید این ایده را برای غذاهای دیگر هم گسترش دهید. اکثر مردم کوکی، نان، مربا و کیک های خانگی را دوست دارند. فروش این محصولات نیز می تواند به عنوان یک کسب و کار کوچک منبع درآمد شود.

نتیجه گیری

وقتی بچه ها کوچک هستند، چون ترسی ندارند همواره معتقدند که می توانند هر کاری را انجام دهند. احساساتشان کاملا روشن است، اما ما به عنوان بزرگسالان گاهی اوقات به سختی می توانیم بگوییم چه احساسی داریم و اما فرزندان، مانند والدینشان مدام دچار شک و دودلی نمی شوند، آنها اغلب احساس ترس و نا امنی که افراد با افزایش سن دچار آن می شوند، را ندارند.

کودکان در شرایط منحصر به فرد خود واقعا باور دارند که بدون هیچ تردیدی می توانند به آرزوهایشان برسند و دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنند. با پرورش استقلال و احساس قوی خود باوری و تشویق به شکوفایی ایده های خلاقانه می توانید به آنها در انجام این کار کمک کنید.

علاوه بر اینکه در این راه به کودکان خود کمک می کنید که بتوانند کارآفرین شوند، خودتان نیز درس های زندگی ارزشمندی خواهید آموخت.

در آخر به پاسخ این سؤال فکر کنید که آیا فرزند شما تا به حال به فکر راه اندازی شغلی برای خود بوده است؟ برای کمک به آنها چه کرده اید؟

منبع:
https://www.moneycrashers.com/encourage-kids-start-business-become-entrepreneurs

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست